INESS na konzultáciách k osobitnému odvodu

Dňa 23. 1. 2019 sa v budove MF SR konali verejné konzultácie k novele zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach. Konzultácií sa okrem zhruba 25 zástupcov podnikateľských subjektov a združení zúčastnil aj zástupca INESS Martin Vlachynský.

INESS na konzultáciách k osobitnému odvodu

Predmetom chystanej novely by malo byť zrušenie predmetnej dane. Tá bola zavedená v roku 2012 so zdôvodnením, že má slúžiť na prekonanie krízy. Pôvodne krátkodobá daň bola neskôr predlžená na neurčito a jej sadzba bola ešte k tomu zvýšená. Dotýka sa niekoľko desiatok subjektov, ktoré podnikajú v oblastiach ako je energetika, poisťovníctvo, či telekomunikácie.

INESS plne podporuje zrušenie tejto dane. Jej existencia je prekážkou k vytvoreniu jednoduchého, prehľadného a zrozumiteľného daňového systému. Najmä presné rozlíšenie činností na „regulované“ a „neregulované“ je mimoriadne náročné a vytvára veľkú mieru neistoty, čo na stretnutí potvrdili aj viacerí zástupcovia biznisu.
Novela by mala byť pripravená na medzirezortné pripomienkové konanie do leta 2019, no už teraz hrozia problémy pre odpor SNS.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards