Juraj Karpiš: Taliansko má silu na to, aby vydieralo zvyšok eurozóny

Analytik Juraj Karpiš sa pre HNtelevíziu vyjadril k súčasnému politickému dianiu v Taliansku, ktoré má dosah aj na ostatné členské štáty. 30.5.2018.

Juraj Karpiš: Taliansko má silu na to, aby vydieralo zvyšok eurozóny

„Taliani sú schopní zo svojich daní pokryť verejné výdavky. Do deficitu ich dostáva úrok na vysokom dlhu,“ vysvetľuje analytik inštitútu INESS Juraj Karpiš. To motivuje Rím snažiť sa vyrokovať lepšie podmienky od ECB.

Väčšina Talianov však stále uprednostňuje euro, preto je podľa Karpiša nepravdepodobné, že by v blízkej budúcnosti tretia najväčšia ekonomika eurozóny opustila spoločnú menu. Nevymenovanie euroskeptického ministra financií Paola Savona prezidentom Sergiom Mattarellom však môže podporiť protisystémové strany.

O príčinách a dôsledkoch talianskej ekonomickej stagnácie, ako aj o ďalšom vývoji v krajine, hovoril Karpiš v rozhovore pre HNtelevíziu. Záznam si môžete pozrieť tu.

Vladimír Amrich, finweb.hnonline.sk, 30.5.2018

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards