Aj organizácie trpia senilitou

Zaujímavý postreh od tých, ktorí by o tom mohli niečo vedieť. Veteráni Apolla tvrdia, že NASA je jednoducho príliš stará a príliš byrokratická organizácia.

Astronauti, ktorí sa zúčastnili misie Apollo, a členovia kontroly tejto misie varovali, že NASA by nedokázala človeka dostať na Mesiac do piatich rokov.

Aj organizácie trpia senilitou

Jeden z nich mal menšie obchodné rokovania s touto organizáciou a pružnosť nie je to, ako by NASU opísal.

„Ako starnete, nerobíte veci tak rýchlo, a navyše manažérske prostredie v NASA je byrokratické omnoho viac, ako to bolo počas misie Apollo.“

AC Northcote Parkinson by poukázal na to, že ide iba o príklad všeobecného fenoménu. Organizácie sa s pribúdajúcimi rokmi stávajú byrokratickejšími - to sa práve deje v ľuďmi vybudovaných štruktúrach.

Preto je trhový systém výhodnejší. Jednoducho preto, že v sebe obsahuje systém eutanázie pre tie organizácie, ktoré sa stali príliš skostnatenými nato, aby boli efektívne.

Rôzne spoločnosti pôsobiace v súkromnom sektore - spoločnosti Jeffa Bezosa a Elona Muska, ktoré sú len najznámejšie – sa živia rovnakým technologickým odvetvím ako NASA.

Každý má prístup k rovnakému všeobecnému stavu znalostí o raketovej technike. Dodávajú však tovar lacnejšie. To je jednoducho ďalší príklad rovnakej základnej pravdy.

Záverom je, že používanie vlády na zabezpečovanie verejných statkov by bolo oveľa efektívnejšie, ak by sme mali aj tento proces utratenia neefektívnych organizácií, ktorý by bol taký krutý ako na trhu.

Povedzme, že každá agentúra musí byť zlikvidovaná a jej územie dôkladne preorané každých 40 rokov.

To sa ale asi nestane, však? Preto by sme v mene tejto efektívnosti nemali v prvom rade  budovať byrokratické organizácie na poskytovanie verejných statkov...

 

Tim Worstall,
Adam Smith Institute

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards