Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Pod umením si mnohí z nás predstavia divadlá, ktoré fungujú práve vďaka štátnym dotáciám. Ako by fungovalo umenie, závislé čisto od jeho spotrebiteľov a teda platiacich zákazníkov?

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Aktuálny príklad nám poskytujú platformy na streamovanie hudby ako napríklad Spotify a Tidal. Prvá menovaná patrí medzi najpoužívanejšie hudobné aplikácie a svojim užívateľom poskytuje za poplatok prístup ku hudobnému obsahu z celého sveta. Autori avšak nie sú až tak spokojní. Zárobky, ktoré im prináša nie sú podľa nich uspokojivé a často sa o nich delia s vydavateľstvami. Musíme spomenúť, že tieto platformy neprinášajú autorom iba príjem ale aj propagujú ich produkciu. Je to výhoda, z ktorej môžu neskôr vďaka nástrojom nových technológií, alebo pri koncertoch ťažiť.

Na druhej strane Tidal začal v roku 2015 propagovať ich politiku hospodárenia „pre umelcov.“ Z vyšších poplatkov mala  ísť veľká časť priamo umelcom. Platforma sa označovala za pro-umeleckú a mala za cieľ podporovať umelcov a pomôcť svetovej hudobnej scéne. V blízkej budúcnosti sa spoluvlastníkmi tejto platformy stali svetové celebrity ako Rihanna, Calvin Harris a iní. Sympatická iniciatíva sa však skončila fiaskom a prepadom  na trhu streamovacích aplikácií. Stretli sa s nezáujmom zákazníkov, ktorí si radšej zvolili lacnejšiu a rozšírenejšiu verziu od iných poskytovateľov.

Ako môžeme vidieť, podnikanie na voľnom trhu nedokáže fungovať z „dobrých úmyslov.“ Každá spoločnosť je závislá od jej zákazníkov a pokiaľ sa ich predstavy nestretnú, výsledok môže byť pre podnik otázkou existencie.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards