Odkaz pre Matoviča: Nedeľné nákupy ľudia vnímajú prekvapivo inak

24hod.sk uverejnili článok o prieskume INESS k nedeľnému nakupovaniu. 12. 06. 2020.

Odkaz pre Matoviča: Nedeľné nákupy ľudia vnímajú prekvapivo inak

Nový prieskum verejnej mienky o zákaze nedeľného predaja priniesol úplne nové zistenia, ako sme doteraz počúvali. Celý trik je v tom, aké otázky sa ľuďom položia.

Premiér Igor Matovič sa vyjadruje, že keby to bolo na ňom, obchody by v nedeľu už viac neotvoril. Pomáha si pritom argumentom, že si to želá väčšina slovenskej verejnosti. Pravdou je, že v prvom májovom prieskume sa takto vyjadrili až tri štvrtiny respondentov. Lenže teraz je na scéne veľké prekvapenie.

Dovoľte im pracovať aj v nedeľu

Na otázku zákazu nedeľného predaja sa bližšie pozrel inštitút INESS, ktorý zadal prieskum agentúre ACRC. Tentokrát anketári kládli ľuďom otázky, ktoré lepšie vystihovali realitu a nebáli sa priamo použiť aj slovo zákaz. Výsledok?

„Viac ako 60 percent respondentov je pozitívne naklonených (áno, skôr áno) tomu, aby brigádnici, študenti, nízkopríjmoví a nekvalifikovaní zamestnanci mali možnosť pracovať v nedeľu v maloobchode,“ uvádza INESS.

Pri takto detailne formulovanej otázke, ktorá priamo vymenováva zraniteľné skupiny, pre ktoré je nedeľná práca v obchode dôležitá, sa proti nedeľnému predaju postavilo len 28 percent ľudí na Slovensku. Ako sa dá vysvetliť taký obrovský rozdiel s predchádzajúcim májovým prieskumom, na ktorý sa odvoláva Igor Matovič?

„Ak je otázka postavená spôsobom: "Mali by mať predavačky možnosť v nedeľu oddychovať?“ alebo „Potrebujete nedeľné nákupy?“, respondenti skôr odpovedia „áno“ a „nie“. Málokto sa chce prezentovať ako utláčateľ predavačiek, alebo ako nedeľný nákupný maniak," vysvetľuje INESS.

Zákazy odmietame

Prieskum pre INESS sa tiež nebál pomenovať veci pravými menami a do otázky pre respondentov priamo zahrnul slovo zákaz. Ukázalo sa, že ľudia na Slovensku si stále uvedomujú hodnotu slobody.

„S tvrdením, že zamestnancom v maloobchode by malo byť v nedeľu zakázané pracovať, súhlasilo 36 percent respondentov, no proti bolo viac ako 45 percent ľudí.“ Zároveň si takmer 60 percent ľudí myslí, že zamestnávateľ by mal predavačkám umožniť prácu v nedeľu, ak o to požiadajú.

„Prieskum ukázal, že keď veci pomenujeme pravými menami, teda zákaz pracovať nazveme zákazom, obyvatelia Slovenska nie sú naklonení takémuto obmedzeniu ich slobody,“ komentuje prieskum INESS.

Prieskum s lepšie naformulovanými otázkami robila na túto tému aj agentúra Focus. Výsledkom bolo, že väčšina ľudí súhlasí s otvorenými obchodmi v nedeľu, ak predavačky dostanú možnosť uplatniť si výhradu vo svedomí. To znamená, že ak niektorá chce byť doma s rodinou, zamestnávateľ jej to musí umožniť.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards