Mzdy padajú. Viac v peňaženkách sa dá čakať až budúci rok

Róbert Chovanculiak sa pre Pravdu vyjadril k vývoji mzdy. 27. 06. 2020.

Mzdy padajú. Viac v peňaženkách sa dá čakať až budúci rok

Rýchlo, rýchlo, rýchlejšie

Výrazný rast nákladov na pracuje u nás dlhodobý fenomén, upozorňuje analytik inštitútu Iness Róbert Chovanculiak. "Medzi rokmi 2008 až 2018 vzrástli náklady práce o 66 percent, čo je tretí najvyšší rast v únii," hovorí. Produktivita práce pritom tlačila nárast len sčasti, za zvyškom sú politické rozhodnutia. Ako napríklad zvyšovanie minimálnej mzdy. "Za posledných sedem rokov vzrástla produktivita práce o 19 percent, pričom priemerná mzda vzrástla o 38 percent a minimálna mzda až o 72 percent," hovorí Chovanculiak. Takýto rast nie je podľa neho udržateľný.

Výrazne pritom rástli hlavne platy vo verejnom sektore. Od roku 2009 rástli mzdy vo verejnom sektore priemerne o 5,1 percenta, zatiaľ čo v súkromnom len o 3,2 percenta. Výnimkou nebude ani tento rok. Kým v súkromnom sektore sa očakáva pokles priemernej mzdy o 0,4 percenta, upozorňuje analytik, verejný sektor bude pokračovať v raste až o 6,4 percenta.

Ako do všetkého, aj tu zasiahne pandémia. "Firmy budú škrtať mzdové výdavky a na trhu práce nebude tlak na rast miezd," hovorí Chovanculiak. Spôsobí to aj rastúca nezamestnanosť, jednoducho, ľudí bude dostatok a firmy nebudú musieť o nich súperiť.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards