U Hegera chystajú daňovú reformu, Mikloš by privítal rovnú daň, no odkazuje, že iba to nestačí

Radovan Ďurana sa pre Denník E vyjadril k daňovým reformám. 01. 07. 2020.

U Hegera chystajú daňovú reformu, Mikloš by privítal rovnú daň, no odkazuje, že iba to nestačí

Ekonóm inštitútu INESS Radovan Ďurana vraví, že 19 % sadzba by bol signál, ktorý by mal výpovednú lehotu, že sa snažíme aspoň čiastočne dobehnúť dieru, ktorá je medzi nami a susednými krajinami. Ostatné krajiny V4 majú nižšiu sadzbu.

„Rozhodne by to nebol signál, ktorý by niesol informáciu, pozrite sa, teraz je Slovensko atraktívnejšou krajinou vo V4, ako sú iné krajiny. Na takýto signál by sme museli byť odvážnejší, takýmto krokom by mohol byť estónsky model nulovej dane z reinvestovaného zisku,“ hovorí Ďurana. O tom hovorila aj strana Spolu.

Podľa Ďuranu je v konečnom dôsledku kľúčový ukazovateľ, koľko z pridanej hodnoty zoberie štát firmám. A dôležitý je ukazovateľ za celú ekonomiku. Pokiaľ efektívne daňové zaťaženie, teda koľko štát vyberie na dani z príjmov právnických osôb verzus pridaná hodnota, sa nezmení, potom reforma bude mať podľa Ďuranu slabý dopad. „Bude pozitívna v tom, že vyrovná trhové prostredie pre všetky sektory, čo je žiaduce, ale je dôležité, aby to malo aj ten efekt, že sa zníži celkové daňové zaťaženie.“

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards