Zdravie za peniaze

Týždeň uverejnil článok o indexe Zdravie za peniaze z dielne INESS. 21. 09. 2020.

Zdravie za peniaze

.slovensko medzi najhoršími v Európe

Inštitút INESS minulý mesiac zverejnil index s názvom Zdravie za peniaze 2020.V ňom na základe 23 ukazovateľov hodnotí kvalitu zdravotníctva v 25 štátoch, európskych členoch OECD vrátane Slovenska. Na čele rebríčka sú bohaté krajiny. Viac ako 90 zo 100 bodov získali Nórsko, Island, Švédsko, Dánsko, Írsko a Holandsko, na siedmom mieste skončilo Švajčiarsko s 89 bodmi. Slovensko spolu s Litvou skončilo na druhom najhoršom mieste, keďže obe krajiny dosiahli 50 bodov. Nepatrne lepšie na tom bolo Poľsko, ktoré sa umiestnilo s 52 bodmi jednu priečku nad Slovenskom. Najnižšiu kvalitu zdravotnej starostlivosti nájdeme v Lotyšsku.

Dosiahnuť vysokú kvalitu za veľa peňazí nie je umenie. Zaujímavé však je, ako efektívne narábajú jednotlivé krajiny s dostupnými zdrojmi. A práve efektivita využívania zdrojov v zdravotníctve významne ovplyvnila poradie v rebríčku. Pri jej hodnotení sa také Švajčiarsko z pôvodného siedmeho miesta dostalo až na koniec tabuľky s 57 bodmi. Švajčiari teda majú síce kvalitnú, no extrémne drahú zdravotnú starostlivosť.

Naopak, pri hodnotení efektívnosti využívania zdrojov vystúpilo Poľsko s 97 bodmi na štvrté najvyššie miesto v rebríčku. Na zdravotníctvo teda v Poľsku vynakladajú málo financií, no extrémne efektívne. Smutnejší je prípad Slovenska. To sa so 63 bodmi umiestnilo na 21. mieste. Na Slovensku teda ide do zdravotníctva málo peňazí a ešte aj tie sa využívajú neefektívne.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards