Aktualizovaná verzia kalkulačky cenazamestnanca.sk

Reštart bude ťažší, čašník či chyžná zdraželi. Vieme to vďaka aktualizácii portálu cenazamestnanca.sk.

Aktualizovaná verzia kalkulačky cenazamestnanca.sk

Otváranie reštaurácií a barov je momentálne v nedohľadne. Tie podniky, ktoré prežijú, sa však budú musieť pripraviť na vyššie náklady. Rovnaké množstvo času, odpracované typickým* čašníkom s nezmenenou polohrubou mzdou 650 eur, bude v roku 2021 o 26 eur drahšie bez toho, aby sa zmenila zmluvná mzda. Dôvodom je nárast príplatkov z titulu skokového rastu minimálnej mzdy.

V prípade typickej chyžnej** s minimálnou mzdou je nárast ešte výraznejší. V roku 2020 mala zmluvnú polohrubú mzdu 580 eur a náklady na jeden človekomesiac pre jej zamestnávateľa dosiahli 1258 eur. V roku 2021 stúpla minimálna mzda na 623 eur, v dôsledku čoho náklad na človekomesiac stúpol o 91 eur na 1349 eur.

Do našej kalkulačky cenazamestnanca.sk sme zapracovali legislatívu platnú od 1. januára 2021. Zmena príplatkov z dôvodu zmeny minimálnej mzdy je prakticky jedinou zmenou, ktorá priamo (negatívne) ovplyvní náklady zamestnávateľa. Z pohľadu zamestnanca prišlo k niekoľkým ďalším úpravám, najmä ku zrušeniu odvodovej výnimky pre 13. a 14. mzdu, a ku zmene výšky nezdaniteľnej časti základu dane.

*Priemerne v mesiaci odpracuje aj 24 hodín v sobotu, 24 hodín v nedeľu a 8 hodín cez sviatok, 80 hodín pracuje v noci a má 30 hodín nadčasov
**Priemerne v mesiaci odpracuje aj 24 hodín v sobotu, 24 hodín v nedeľu a 8 hodín cez sviatok a nemá nadčasy ani nočnú prácu

 

Čo je cenazamestnanca.sk?

Cenazamestnanca.sk je online kalkulačka nákladov práce. Prvýkrát ju INESS predstavil v roku 2019. Pomocou 13 parametrov si môžete navoliť vlastný profil zamestnanca podľa svojho uváženia, prípadne využiť prednastavené profily. Kalkulačka je unikátna z dvoch dôvodov. Po prvé, nesleduje iba zmluvnú mzdu, ale kalkuluje aj s nadčasmi či prácou v sobotu, alebo s 13. mzdou. Po druhé, pracuje s konceptom človekohodín a človekomesiacov, ráta teda náklady skutočne odpracovaného času, očisteného od sviatkov, dovoleniek, či práceneschopnosti.

Čo je to polohrubá mzda?

Tradičný termín „hrubá mzda“ mzda je zavádzajúci a ekonomicky nezmyselný. Neobsahuje totiž všetky daňovo-odvodové náklady. Časť z nich je ukrytá pod fikciou „odvody zamestnávateľa“. Preto používame prednostne termín „polohrubá mzda“. Viac vysvetľujeme v publikácii, či na videu a podcaste.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards