Nie vyššej dani z bývania

Na povrch postupne prenikajú prvé náznaky veľkej daňovej reformy. Zatiaľ tušíme len to, že jej vlajkovou loďou by mala byť až 3-krát vyššia daň z nehnuteľností.

Nie vyššej dani z bývania

Už niekoľko rokov počúvame zo strany štátnych analytikov, ale napríklad aj OECD, že Slovensko by malo upraviť takzvaný „daňový mix“. Teda pomer priamych daní (dane z príjmu a odvody) a nepriamych daní (spotrebné dane, DPH, dane z majetku). V tomto tkvie aj základná myšlienka budúcej daňovej reformy – zaviesť vyššie dane z majetku (hlavne nehnuteľností) a znížiť dane z príjmu a odvody. Z tejto zmeny nie sme v INESS vôbec nadšení. Máme na to niekoľko dôvodov.

Prvým dôvodom je technické prevedenie tejto dane. Dnes sa platí daň z nehnuteľností podľa metrov štvorcových a podľa sadzby stanovenej obcou. Nejedna kysucká vdova na dôchodku býva vo veľkom dvojgeneračnom dome. Výpočet podľa metrov štvorcových by ju zruinoval. To je jasné všetkým, preto sa majú nové dane rátať podľa takzvaných cenových máp. Teda podľa trhových cien z danej lokality. Cenová mapa sa ľahko vyrobí v Petržalke, kde sa ročne predajú stovky takmer homogénnych bytov. Ale Slovensko je jedna z najmenej urbanizovaných krajín v Európe a mnoho obyvateľov býva roztrúsene po malých mestečkách a obciach, kde nie je realistické vytvoriť cenové mapy.

Vyššie dane z nehnuteľností ovplyvnia aj náš majetkový vzťah k nehnuteľnostiam. Daň z nehnuteľností sa stane akýmsi nájomným dosahujúcim aj cez 1 000 eur ročne. Bude to daň z bývania. Z už raz zdaneného príjmu si kúpite nehnuteľnosť, a za tú potom budete platiť rok čo rok daň opäť. Ak do nehnuteľnosti zainvestujete, budete platiť daň vyššiu. Padli návrhy zaviesť odloženú daň (aby nezbankrotovali napríklad dôchodcovia, čo bývajú v zdedených bytoch v centre Bratislavy), daňová povinnosť tak bude spolu s nehnuteľnosťou putovať k dedičom či ku kupujúcim.

Najvážnejší je ale tretí dôvod. Skutočne máme veriť, že pri 6-miliardovom deficite príde na oplátku k zníženiu priamych daní? Že sa znížia sociálne odvody, keď už dnes je nutné dotovať Sociálnu poisťovňu stovkami miliónov eur ročne? Že vláda utiahne svoj vlastný opasok, tá vláda, ktorá počas pandémie zvýšila 13. dôchodok, zaviedla tehotenské a špekuluje o autobusoch zadarmo? Nie, obávame sa, že masívne zvýšenie dane z bývania bude kompenzované len veľmi malému okruhu daňovníkov.

Vyššiu daň z bývania sme detailne rozobrali v našom vlogu/podcaste Na Vŕšku.

blog SME, 18.2.2021

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards