Globalizácia predavačov

Globalizácia je neospevovaný hrdina posledných dekád. Prispela k zvyšovaniu životného štandardu v západnom svete cez znižovanie cien tovarov importovaných z východu. A prispela k zvyšovaniu životného štandardu na východe cez zvyšovanie miezd vyplácaných za export tovarov na západ.

Globalizácia predavačov

Medzinárodný obchod s tovarmi vytrhol z biedy stovky miliónov ľudí a znížil celosvetovú nerovnosť. V tomto cezhraničnom obchode sa však nikdy nepočítalo so službami. Maximálne vznikali centrá zdieľaných služieb, prostredníctvom ktorých mohli veľké spoločnosti outsourcovať svoje podporné služby najskôr do východnej Európy a neskôr do Ázie.

Vďaka novým internetovým službám, ktorých využívanie a implementáciu nakopla pandémia, sa dajú robiť ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné vecí. Napríklad zapojiť do globalizácie aj tak osobné služby ako sú predavači za pokladňami.

Sieť fastfoodových reštaurácií Freshii v kanadskom meste Ontario zamestnala predavača za pokladňou, ktorý býva a žije viac ako 6 000 kilometrov od reštaurácie. Konkrétne v strednej Amerike v Nikarague. Tento predavač účtuje zákazníkom za jedlo cez video hovor. Nejde pri tom o ojedinelý prípad, takýto import služieb predavačov zo strednej Ameriky zaviedli minimálne dva ďalšie podniky.

Tento pokrok prirodzene vyvoláva vlnu odporu. Pokladník z Nikaragui je ochotný pracovať za tretinovú mzdu, ako je minimálna mzda v Kanade. Kanadskí odborári už volajú na poplach a označili správanie sa reštaurácie Freshii za odporné. Napriek emóciám a pravekým inštinktom, ktoré môže takéto správanie reštaurácii u ľudí spustiť, úlohou ekonómov je ukazovať, že v zásade nejde o nič nové.

Dochádza k rovnakému procesu, akým bol technologický pokrok vo forme automatizácie a strojov, alebo pokrok vo forme medzinárodného obchodu a globalizácie. Pri oboch týchto fenoménoch dochádza ku krátkodobej rekalibrácii celých odvetví. Iste, za týmto abstraktným tvrdením sú konkrétni ľudia, ktorí si musia nájsť novú prácu. Avšak zakazovať zamestnávanie ľudí s nižšou mzdou by bolo krátkozraké a pravdepodobne naivné. Mnoho reštaurácií už dávno zrušilo pozíciu pokladníka, platí sa rovno kartou pri objednávaní jedla. V skutočnosti tak sieť reštaurácií Freshii zvolila alternatívu, ktorá je možná len vďaka nižšej cene za prácu v strednej Amerike, a vytvorila pracovné miesto, ktoré by inak neexistovalo. 

 

.Týždeň, 18.5.2022

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards