Nižšie ceny vďaka zázraku globalizácie

Ceny nafty narástli za rok o 76,5%. Zásobníky nafty sú naplnené najmenej od roku 2014. Prudko rastúce náklady pre farmárov a dopravcov znamenajú prelievanie vyšších cien do ďalších tovarov a služieb. Niektorí analytici dokonca hovoria o zavedení prídelového systému na naftu počas najbližšieho leta.  

Nižšie ceny vďaka zázraku globalizácie

Titulky našich novín zapĺňajú podobné správy už zopár týždňov. No ja teraz nepíšem o Slovensku, dokonca ani o Európe – píšem o aktuálnej situácii v USA.

Hoci mnohí Slováci nadobudli pocit, že aktuálne „energetické problémy“ sú iba záležitosťou vojnou zasiahnutého kontinentu a Američania sú vysmiati, opak je pravdou. Americké rafinérie z oblasti Mexického zálivu zvýšili exporty nafty (áno, nafty, nie ropy) do Európy v marci 2022 na úroveň vyše 1 milióna barelov nafty denne, z pôvodných zhruba 718 tisíc barelov vo februári. Európa je dlhodobo závislá na dovozoch nafty,  spotrebuje zhruba 7 miliónov barelov nafty denne. Z Ruska do Európy pred vojnou prichádzalo okolo 600 tisíc barelov nafty denne. Ceny nestúpajú len v USA, ale aj v Latinskej Amerike, ktorá je veľkým zákazníkom amerických rafinérií.

Vo svete globálne prepojených trhov rastú ceny globálne. A to je skvelá správa. Bez prepojených trhov by bola Európa na tento šok sama. Nafta by nestála 1,8 eura, ale možno 2,5 eura, alebo rovno štyri. Globálny trh spôsobuje, že cenový šok sa rozložil po celom svete a vďaka tomu je menší.

A dobré správy tým nekončia. Vďaka tomu, že z rastúcich cien profitujú rafinérie celého sveta, celý svet zároveň pracuje na tom, aby sa ruský výpadok nahradil. Dva covidové roky totiž spustili nielen sériu krátkodobých útlmov výroby v rafinériách (zhruba -10% produkcie globálne), ale zároveň podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) vyvolali „tretiu vlnu racionalizácie rafinérií“. Veľká konkurencia medzi výrobcami spojená s covidovým dopytovým šokom znamenala oznámenie plánov producentov na uzavretie výrobnej kapacity 3,6 milióna barelov ropy denne vo svete v období 2020-2026. No s prudko rastúcimi maržami a nejasnou budúcnosťou ruských dodávok sa mnohé vzorce v investorských exceloch prepísali.

Takto to funguje nielen pri ropných výrobkoch, ale aj pri potravinách, rudách, mikročipoch a všetkých obchodovateľných tovaroch a službách. Globalizácia spôsobuje, že ak má jeden región problém, náklady tohto problému sa rozložia po svete a celý svet zároveň pracuje na zlepšení tohto problému. Hoci sa to mnohým obyvateľov v pôvodne nezasiahnutých oblastiach nepáči. Neuvedomujú si totiž, že globalizácia je ako poistná schéma – raz rastúcimi cenami pomôžem ja tebe, inokedy zase ty mne. Vďaka tomu je svetová ekonomika stabilnejšia a dokáže sa rýchlejšie spamätať z otrasov, napriek presviedčaniu nacionalistických politikov.

Aktuality, 18.5.2022

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards