Večný súboj ideológie a expertízy

Odborné rozhodovanie a ideológia od seba v demokratickom svete nejdú nikdy úplne oddeliť. Ideológia môže byť dôležitým vodítkom pri rozhodovaní pre politikov v situáciách predstavujúcich politické kontroverzie. Navyše, v demokracii je názorové nastavenie politikov do veľkej miery zrkadlom hodnotového nastavenia elektorátu. Vplyv ideológie by však nemal byť neobmedzený.

Večný súboj ideológie a expertízy

V novej publikácii Večný súboj ideológie a expertízy sa junior analytik INESS a zároveň študent University of Amsterdam Matej Bárta zamýšľa nad fenoménom ideológie a expertízy v kontexte zdravotníctva.

V prvej časti text z filozofického hľadiska stručne analyzuje koncepty expertízy, ideológie, a napokon aj vzťah medzi týmito konceptami v politickom rozhodovaní.

V druhej časti je potom tento teoretický rámec aplikovaný na tri konkrétne príklady, ktoré ilustrujú dopady ignorovania odborných poznatkov v zdravotnej politike.

Publikáciu si môžete stiahnuť ako PDF na tomto linku.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards