Ekonóm: Štát nie je zázračný bohatý strýko, ktorý má voľné peniaze. Vyhovárame sa a dobehne nás to
Denník Pravda uverejnil rozhovor s analytikom Martinom Vlachynským na tému inflácia, zastropovanie cien, či prepácanie energií.
Martin Vlachynský, INESS:
"Štát nie je nejaký zázračný bohatý strýko, ktorý má voľné peniaze a teraz to chudákom rozdáva. V princípe si my sami pomáhame. Všetky peniaze, ktoré vláda má, sú z daní, odvodov a dlhov. Akúkoľvek pomoc, ako uhrádzanie energií, zastropovanie cien a podobne si v jednom momente zaplatíme sami. Štát sa snaží to rozložiť na dlhšie obdobie. Keď narástli minulý rok ceny, tak aby domácnostiam nenarástli ceny energie o 300 percent, ale napríklad len o 50 percent, tak sa to trochu roztiahne na dlhšie časové obdobie, ale v istom časovom bode sa to bude musieť zaplatiť. Na rok 2023 je naplánovaný deficit 7,3 až 7,4 miliardy eur, čo je gigantické číslo.
Ak to chceme zaplatiť zvýšením DPH, museli by sme ju zdvojnásobiť. Pokiaľ by sme to chceli zaplatiť zvýšením firemných daní, tak tie by museli byť trojnásobné. Miesto 20 percent by boli cez 50 percent, čo je nemysliteľné. Naznačuje to, že to môže byť problém. Rastú taktiež úroky na štátnych dlhopisoch, v rámci celej skupiny krajín. Nepožičiavame si za 0, ale už je to za 1 až 3 percentá. Toto bude stále ťažšie. Do kariet môže štátnym verejným financiám hrať práve spomínaná inflácia. A to tak, že vyrastieme z dlhu. V praxi sa to udeje tak, že nominálne hospodárstvo bude rásť rýchlejšie, ako bude rásť nominálny trh. Na to sa ale nedá spoliehať. Môže prísť aj k spomaleniu hospodárskeho rastu a inflácia má mnohé negatívne efekty na fungovanie ekonomiky, ktoré ho budú brzdiť. Môže to byť v budúcnosti problém."
Celý rozhovor zo dňa 12.3.2023 si môžete prečítať tu.