Autori reformy školstva by boli radšej, keby neprišla

Týždenník Trend uverejnil dňa 13.4.2023 hodnotenie analytika Róberta Chovanculiaka pripravovanej reformy školstva v rámci plánu obnovy. 

Autori reformy školstva by boli radšej, keby neprišla

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Po prvé, hráme sa na to, že úradníci dokážu zadefinovať jedno riešenie vhodné pre všetkých. A to tak, že sa prepíšu potrebné dokumenty lepším spôsobom. Ak majú byť dokumenty použité pre širokú paletu škôl, musia byť napísané dostatočne všeobecne, aby pokryli všetky školy v rôznych podmienkach. Lenže keď sú dokumenty sformulované príliš zoširoka, často obsahujú prázdne frázy a nejasné formulácie, čo mnohým pedagógom nemusí pomôcť. Na druhej strane dokumenty môžu presne definovať, čo a ako majú jednotlivé školy robiť, pričom sa zohľadnia všetky podmienky. Pravdepodobne to dopadne tak, že sa zdvihne odpor proti tomu, a v zásade je to nerealizovateľné. Ako príklad možno uviesť nedávnu vyhlášku, ktorú zverejnilo ministerstvo školstva. Podľa vyhlášky by mali školy umývať okná štyrikrát v priebehu jedného roka. Vyhláška uvádza, že najmenej raz za štvrť roka sa vykoná upratovanie spojené s umývaním okien, svietidiel, vykurovacích telies a podobne. My už nenecháme na rozhodovaní škôl ani takú vec, akou je umývanie okien. Práve pri týchto situáciách sa ukazuje, v akej „kazajke“ regulácií slovenské školstvo funguje."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards