Pozývame na Ekonomické reči #25: Európska únia medzi utópiou a realitou

V rámci série Ekonomických rečí vás pozývame na výnimočnú európsku diskusiu s Daliborom Roháčom a predstavenie jeho novej knihy o potrebných reformách fungovania EÚ, ktorá nesie titul Governing the EU in an Age of Division (Riadenie EÚ v čase rozdelenia). Sú tu nové Ekonomické reči: Európska únia medzi utópiou a realitou.

Pozývame na Ekonomické reči #25: Európska únia medzi utópiou a realitou

Prevládajú plusy EÚ nad jej mínusmi? Na čo sa treba sústrediť, ak chceme, aby projekt vydržal a bol Európanom prospešný?

Ide o knihu, ktorá vzácne nie je ani bezmyšlienkovitou podporou EÚ, ani jej zaslepenou kritikou. Jasne pomenúva mnohé nedostatky a chyby, ktoré z rokov fungovania vyplynuli, no zároveň vyzdvihuje množstvo pozitív, ktoré všetkým členom spoločný európsky projekt priniesol. Hlavný cieľ, ktorý sleduje, je odpoveď na otázku: ako udržať EÚ pokope, keď stále narastá nesúhlas vnútri jednotlivých krajín, ale aj medzi krajinami navzájom?

Dalibor Roháč, známy autor viacerých kníh a uznávaný zahraničnopolitický analytik pôsobiaci v American Enterprise Institute vo Washingtone, D.C., v nej pripomína, že rozmer suverenity v EÚ môže niekedy pôsobiť málo viditeľne, no stále je dosť pevný. Ukazuje, že cestou k európskej integrácii by mohol byť polycentrický prístup.

„Pre mňa je Európska únia skvelá vec a želám jej úspech. Môj príspevok do diskusie, hoci je kritický, je v niečom proeurópskejší ako príspevky najväčších eurofederalistov. Som proeurópsky v tom zmysle, že mám Európu rád tak, ako existuje – vrátane jej protirečení, sporov a rozmanitosti –, a nechcem ju zatvárať do žiadnej ideologickej škatuľky.“

– Dalibor Roháč o svojej knihe v rozhovore pre .týždeň

Príďte s nami diskutovať v uvoľnenej atmosfére pri pohári vína, piva či teplého čaju v stredu, 31. mája o 19:00 do Kafe Scherz v Bratislave.

Link na udalosť na facebooku nájdete tu - budeme radi, ak ho zazdieľate aj svojim známym a kamarátom.

Vstup je tradične voľný, tešíme sa na vás!

___________________________________________________

Dalibor Roháč pôsobí ako Senior Fellow v American Enterprise Institute vo Washingtone, D.C., kde sa zaoberá najmä vývojom v Európskej únii, eurozóne a strednej Európe. Ekonómiu študoval na Karlovej univerzite, George Mason University, Oxfordskej univerzite a titul PhD z politickej ekonómie získal na King's College v Londýne. Okrem slovenských médií pravidelne publikuje komentáre v Politico, Financial Times či Washington Post.

V máji 2019 skupina amerických senátorov vo svojom otvorenom liste prezidentovi Donaldovi Trumpovi, v ktorom vyjadrujú znepokojenie nad stavom demokracie v Maďarsku, citovala jeho vyjadrenia v Helsinskom výbore.

Je autorom kníh:

- Towards an Imperfect Union: A Conservative Case for the EU, ktorá bola časopisom Foreign Affairs zaradená na zoznam najlepších kníh roku 2016

- In Defense of Globalism

- Hľadanie kotvy: Globalizovaný svet je v ohrození. A Slovensko spolu s ním.

Jeho najnovšia kniha Governing the EU in an Age of Division bude slúžiť ako východisko pre našu diskusiu počas najbližších Ekonomických rečí o tom, ako reformovať Európsku úniu.

 

 

---

Ekonomické reči sú pravidelný každomesačný diskusný večer určený ľuďom so záujmom o ekonómiu a aktuálne dianie. Neformálna atmosféra, kvalitní hostia, príjemné prostredie a inšpiratívna diskusia s priestorom na vaše otázky a rozhovory s celým tímom INESS.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards