Na veľkosti knižnice záleží. U vás doma v obývačke, aj v celej krajine (názor Roberta Chovanculiaka)

Portál Aktuality.sk uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka k historickému vývoju gramotnosti vo svete. 

Na veľkosti knižnice záleží. U vás doma v obývačke, aj v celej krajine (názor Roberta Chovanculiaka)

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Guttenbergov vynález kníhtlače navždy zmenil náklady a výnosy gramotnosti. Je ťažké preceniť skok, ktorý nastal. V druhej polovici 15. storočia sa vytlačilo toľko kníh, koľko sa spolu prepísalo za predchádzajúcich 1 000 rokov. Schopnosť písať nám umožnila zakonzervovať prchavú reč do stabilnej formy textu. A tým zmenila človeka aj spoločnosť. Po dlhé miléniá bola najlepšou konzervou na reč kniha. Proces konzervovania – výroby knihy - bol však historicky veľmi zdĺhavý a nákladný. Jeden skúsený prepisovač kníh dokázal za jeden deň v kláštore napísať 3 000 slov. To je približne dĺžka dvoch mojich newsletterov. Prepísať jednu Bibliu tak trvalo 126 človeko-dní. Aj preto Biblia stála v ranom stredoveku priemernú ročnú mzdu pracujúceho človeka. Kvôli takto vysokej cene konzerv na reč nemalo pre väčšinu ľudí príliš zmysel učiť sa čítať a písať. A skutočne, až do príchodu reformácie v 15. storočí bol podiel gramotných ľudí na úrovni 5-10 %. Jedinou výnimkou boli židia, ktorí od začiatku nášho letopočtu učili svoje deti čítať z Tóry a ďalších posvätných kníh len preto, lebo si to žiadal Boh. Zvyšok ľudí, ak niečo potrebovali napísať a mali na to finančné zdroje, prenajali si písanie-ako-službu. Dodnes sa zachoval 2000 rokov starý list mladého egyptského vojaka menom Apion, ktorý si nechal napísať a poslať otcovi, keď sa doplavil do Talianska. V tomto kontexte treba preto chápať nízke úrovne gramotnosti a zaškolenosti od začiatku letopočtu. Nešlo o "zlyhanie trhu" a "problém", ktorý by čakal na vyriešenie štátom. Vysoká miera negramotnosti bol optimálny stav vzhľadom na vtedajšie podmienky. Jednoducho nebolo čo čítať a na čo písať. A navyše väčšina ľudí aj tak pracovala v poľnohospodárstve. Antropologický výskum prichádza s príkladmi nasilu zaškolených detí rôznych kmeňov a farmárov, ktoré následkom toho nenasali lokálne zručnosti a gramotnosť im v domácich podmienkach bola na nič, alebo až príťažou."

Celý komentár zo dňa 21.4.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards