Farmári raz pravdepodobne budú čeliť lacnejšej konkurencii z Ukrajiny. Mali by s tým počítať

Týždenník Trend uverejnil rozhovor s analytičkou Monikou Budzák k zákazu dovozu obilia a potravín z Ukrajiny. 

Farmári raz pravdepodobne budú čeliť lacnejšej konkurencii z Ukrajiny. Mali by s tým počítať

Monika Budzák, INESS: 

"Je to najjednoduchšie riešenie pre vládu, avšak najmenej výhodné pre spotrebiteľov. V čase rastúcich cien potravín môže prílev lacnejšieho obilia čiastočne stlmiť rast cien. Veterinárna správa navyše kontroluje kvalitu obilia, preto je možné cielene obmedziť tie dodávky, ktoré sú problémové. Výhody uvidia hlavne domáci pestovatelia, pre ktorých ukrajinské obilie a komodity predstavovali konkurenciu. Objemy, ktoré sa dostali na Slovensko, nie sú zanedbateľné a nemáme dobrý prehľad o tom, akým spôsobom, a za aké ceny sa toto obilie predáva. Farmári sa môžu oprávnene sťažovať na to, že situáciu a s ním súvisiace podnikateľské riziko nemohli predvídať. Európska únia sa však netají ambíciou prijať v budúcnosti Ukrajinu do spoločného trhu, čo bude znamenať, že európski farmári sa budú musieť skôr či neskôr prispôsobiť lacnejšej konkurencii. Hoci sa veľa hovorí o tom, že ukrajinskí farmári na domácom trhu nemusia spĺňať také prísne požiadavky ako európski, už pomenej sa diskutuje o tom, že nie sú ani tak štedro dotovaní. V roku 2019 smerovalo do ukrajinského poľnohospodárstva okolo 150 miliónov eur, čo je asi šesťkrát menej ako do slovenského. Navyše sa predpokladá, že úroda pšenice na Ukrajine bude tento rok výrazne nižšia."

Celý rozhovor zo dňa 25.4.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards