Ekonomické reči #25: Európska únia medzi utópiou a realitou

Dňa 31. mája 2023 sa v bratislavskom Café Scherz konala diskusia s názvom “Európska únia medzi útopiou a realitou“. Sme veľmi radi, že sme mohli poskytnúť platformu pre ďalšiu výnimočnú diskusiu a debatovať s vami v rámci našej obľúbenej série Ekonomických rečí. Ďakujeme všetkým čo prišli a tešíme sa na vás aj nabudúce!

Ekonomické reči #25: Európska únia medzi utópiou a realitou

Hosťom májového vydania Ekonomických rečí bol renomovaný ekonóm a zahraničnopolitický analytik Dalibor Roháč, ktorý pôsobí v American Enterprise Institute vo Washigtone, D.C. Spolu s našim analytikom Radovanom Ďuranom sa rozprávali o súčasnom stave Európskej únie a potrebe budúcej reformy v jej fungovaní.

Náš hosť v rámci diskusie predstavil svoju novú knihu s názvom “Governing the EU in an Age of Division“ (Riadenie EÚ v čase rozdelenia), v ktorej zdôrazňuje rozmanitosť európskeho kontinentu, ktorá sa často prehliada. Spolu s vami sme sa v príjemnej atmosfére porozprávali o základnej ideológii, ktorá stojí za európskou integráciou, o nezhodách v oblasti politík a dôsledkoch rozširovania EÚ. Zároveň sa vyzdvihlo množstvo pozitív, ktoré členským štátom európsky projekt priniesol, ako sú napríklad 4 slobody vnútorného trhu EÚ. Cieľom jeho knihy je nájsť odpoveď na otázku: Ako udržať EÚ pokope, keď stále narastá nesúhlas vnútri jednotlivých krajín, ale aj medzi krajinami navzájom?

Dalibor Roháč sa v tomto smere dotkol konceptu polycentrizmu, v ktorom naznačuje potrebu vyváženého rozdelenia moci medzi centrálne a regionálne orgány. Práve tento koncept považuje za možnú cestu budúcej európskej integrácie a možnosť jej budúceho riadenia.

 

Rečníkom ďakujeme za otvorenú diskusiu a vám za účasť, príjemnú atmosféru a otázky. Už teraz sa tešíme na ďalší večer plný Ekonomických rečí!

Celý záznam Ekonomických rečí si môžete vypočuť ako podcast #navrsku TU. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards