Stratu VšZP by mali vyriešiť nižšie ceny pre nemocnice. Tie tvrdia, že by nemali na platy

Týždenník Trend uverejnil vyjadrenie analytika Martina Vlachynského k návrhu ÚDZS úpravy cenových podmienok voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Stratu VšZP by mali vyriešiť nižšie ceny pre nemocnice. Tie tvrdia, že by nemali na platy

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinárske otázky: 

"Prvým rozmerom je otázka, prečo štátna poisťovňa (aspoň podľa ministerských analytikov) platí výrazne viac, ako dve zvyšné poisťovne. Úlohou poisťovne je pre svojich poistencov vyjednať čo najlepšie ceny. Úlohou poskytovateľov, vrátane nemocníc, je vyjednať si s poisťovňami také zmluvné podmienky, aby im zabezpečili aspoň dôstojnú prevádzku (v ideálnom svete aj obnovu kapitálu). Buď štátna poisťovňa platí nemocniciam príliš veľa, alebo si (hlavne štátne) štátne nemocnice pýtajú od súkromných poisťovní príliš málo. Druhým rozmerom je ale fakt, že je to hra s nulovým súčtom. Áno, vždy sa dajú nájsť nejaké úspory v efektivite (pri nemocniciach by som začal skúmaním pracovných úväzkov...). No sme v situácii, keď už nie len štátna, ale aj súkromné poisťovne sekajú veľké straty. Zároveň mnohomiliónové straty už tradične robia aj nemocnice, hlavne tie veľké štátne. Z dvoch strát sa nedá urobiť nula. Za posledné roky sme boli svedkami dramatického zvýšenia miezd zdravotníkov, veľkému nárastu nákladov na energie, otvoreniu priestoru pre vstup nových, drahých liekov, a prakticky nulovej ochote politikov pracovať s dopytom pacientom, napríklad poplatkami. Výsledkom je, že náklady systému dramaticky stúpajú a prílev peňazí z rozpočtu tomu rastu nestíha. S tým vyjednanie nových zmlúv medzi kýmkoľvek moc neurobí."

Celý článok zo dňa 12.5.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards