Po Česku je v hre zdanenie vína aj na Slovensku. Aké uťahovanie opaskov odporučí Ódorova vláda?

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k opatreniam, ktorými by vláda mohla ušetriť miliardu eur na stabilizáciu zadlženia na úroveň pod 60% HDP.

Po Česku je v hre zdanenie vína aj na Slovensku. Aké uťahovanie opaskov odporučí Ódorova vláda?

Radovan Ďurana, INESS: 

"Na ušetrenie 1 mld. eur by stačilo zrušiť ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo kultúry. Takýto návrh by samozrejme nikto nedal, má slúžiť na ilustráciu objemu prostriedkov, ktoré treba ušetriť. Môžeme sa na problém pozrieť aj inak. 1 mld. eur predstavuje 2% celkových výdavkov štátu. Kombináciou úsporných opatrení v prevádzke, znížení počtu zamestnancov, znížení štátnych dotácií a národného spolufinancovania eurofondov by sa uvedená suma dala dosiahnuť. Ďalšou metódou je spomaliť rast budúcich výdavkov (šetrenie nižšou valorizáciou). Lenže 1 mld. eur je len začiatok, každý ďalší rok to bude musieť byť ďalšia miliarda. Dosiahnuť ďalšie úspory bude bolestivé, a politikom sa nechce škrtať transfery a dávky, ktoré tvoria väčšinu výdavkov. Je v nich pritom veľa neefektivity, mnohé sú poskytované neadresne. Obávam sa, že konsolidáciu budú politici riešiť aj zvyšovaním daní."

Celý článok zo dňa 15.5.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards