Na čakacej listine sú tisíce pacientov. Daň za atómovky z pandémie Slovensko nedoženie

Týždenník Trend uverejnil vyjadrenie analytika Martina Vlachynského k systémovým zmenám v zdravotníctve. 
 

Na čakacej listine sú tisíce pacientov. Daň za atómovky z pandémie Slovensko nedoženie

Martin Vlachynský, INESS: 

"Máme len veľmi matné informácie o tom, aké sú výkonnostné ukazovatele z hľadiska jednotlivých poskytovateľov u nás, a aký je potenciál na zvýšenie efektivity. Avšak v prípade, že nenastanú procesné zmeny, ´dobehnúť´ mnoho diagnóz bude ťažké. V biznise je bežné stále hľadať spôsob, ako byť efektívnejší, ako vyrobiť jednotku toho istého produktu za menší čas a s menšími nákladmi. Podnikateľov do toho tlačí konkurencia. V zdravotníctve je na jednej strane obmedzená konkurencia, na strane druhej striktné a neflexibilné formálne aj neformálne pravidlá. V prípade, že je nemocnica 20 rokov zvyknutá začať poslednú plánovanú operáciu o jednej poobede, v systéme je len málo motivácií, ktoré by zmenili jej spôsob uvažovania a našli k novým procesom dostatočné kapacity. Tými motiváciami myslím, samozrejme, v neposlednom rade aj finančné motivácie. Dopad odloženia operácie môže byť v závislosti od diagnózy rôzny - od veľmi malého až po život ohrozujúci. Časová dostupnosť je jedným z rozmerov nároku pacienta."

Celý článok zo dňa 19.5.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards