Nastal by „koniec sveta“? Toto by sa dialo, keby americká ekonomika skolabovala

Portál Startitup.sk uverejnil komentár analytika Juraja Karpiša k scenárom vývoja pri možnom kolapse americkej ekonomiky. 

Nastal by „koniec sveta“? Toto by sa dialo, keby americká ekonomika skolabovala

Juraj Karpiš, INESS: 

„Samozrejme, nikto nevidí do budúcnosti, ale necítim tu takú mieru možnosti nákazy ako pri poslednej veľkej finančnej kríze. Na druhej strane, banky už predsa len majú v prípade dlhopisov istú stratu. Ak by dnes nastala hlbšia recesia a ľudia by teda neboli schopní platiť hypotéky, straty bánk by sa nesmierne prehĺbili. Kombinácia strát v dlhopisoch spolu s úverovým biznisom by mohla vyvolať obavy o bankový systém. Recesia zatiaľ nie je v dohľade, no očakávam ju. Mala by prísť po každej veľkej inflácii a svet si prechádza jednou skutočne výraznou. Ľudia spravili chyby, zlé investície. Recesia má tieto chyby vyčistiť a preto sa domnievam, že skôr či neskôr príde. Pre mňa je otázka, že kedy príde a aká bude hlboká. Samozrejme by však bolo absurdné očakávať rovno pád celej americkej ekonomiky."

Celý článok zo dňa 6.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards