Peter Visolajský kontra zdravotné poisťovne. Kto hovorí pravdu a kto skresľuje fakty?

Týždenník Trend uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k fungovaniu platieb zdravotných poisťovní nemocniciam. 

Peter Visolajský kontra zdravotné poisťovne. Kto hovorí pravdu a kto skresľuje fakty?

Martin Vlachynský, INESS: 

"Zdravotné poisťovne žiadnej nemocnici neplatia "za výkon", ako keď ideme k holičovi. V súčasnosti existujú tri hrubé modely, ako sú nastavené platby medzi nemocnicami a poisťovňami. Buď sú to globálne rozpočty (paušálna mesačná úhrada, ktorá sa postupne urpavuje na základe dohodnutých parametrov), platba za ukončenú hospitalizáciu, alebo platba za DRG. Vždy však platí, že dohadovanie zmlúv je obojstranný proces, každá nemocnica sa môže snažiť dohodnúť podmienky podľa aktuálnej situácie a potrieb. LOZ by sa malo pýtať vedenia nemocníc, prečo uzatvárajú také zmluvy, aké uzatvárajú. Cieľom poisťovne má byť nakúpiť služby pre svojich poistencov za čo najnižšiu cenu, tak nízku, ako im partner vo vyjednávacom procese dovolí. To je jeden zo zmyslov ich existencie. Poisťovne nepreplácajú náklady, ale nakupujú služby."

Celý článok zo dňa 6.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards