Slovensko sa vydalo „gréckou cestou“ k bankrotu. Verejné financie sú v akútnom stave

Portál Startitup.sk uverejnil vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k opatreniam, ktoré by mali byť prijaté na zlepšenie stavu verejných financií. 

Slovensko sa vydalo „gréckou cestou“ k bankrotu. Verejné financie sú v akútnom stave

Radovan Ďurana, INESS: 

"Krokom číslo jedna je neprijímanie nových výdavkových politík. Tie by mali vznikať len na základe zrušenia či úpravy starých politík. Krokom číslo dva je spomalenie valorizácie týchto výdavkov. Krokom číslo tri je zmena nároku na dávky. Aby solidarita s núdznymi nahradila plytvanie vyplývajúce z plošných dávok. Osobitným krokom je reforma verejnej správy. Aj v jej prípade by malo platiť, že každá nová povinnosť, kompetencia, by mali byť doplnené zrušením inej povinnosti, kompetenecie. Verejný sektor nemôže robiť všetko, musí prioiritizovať. Nevieme veľa o budúcom ekonomickom raste, ale o nákladoch vyplývajúcich z demografickej zmeny vieme veľmi veľa a pomerne presne. Rast výdavkov na starobné dôchodky, rast výdavkov na zdravotnícku a sociálnu starostlivosť sa dajú pomerne presne modelovať. Starnutie ovplyvní výdavky radikálne."

Celý článok zo dňa 7.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards