Pomôž si sám, pomoc od štátu nečakaj

Denník Hospodárske noviny uverejnil dňa 12.6.2023 komentár analytika Martina Vlachynského k možným vývojom budúceho sociálneho systému. 

Pomôž si sám, pomoc od štátu nečakaj

Martin Vlachynský, INESS: 

"Za socializmu bolo bežné, že si domácnosti svojpomocne šili detské dupačky, stĺkali sa kuchynské linky a o stavbách rodinných domov netreba písať. Bratia Česi by napísali – kutilstvo. Je to metafora generácie dnešných štyridsiatnikov a mladších. Kutilstvo však nebude dôsledkom drahej produkcie spotrebných statkov, jedine že by sa skutočne politicky presadila filozofia degrowth. Kutilstvo bude vyžadovať sociálny štát. Presnejšie – dôchodkový systém a zdravotníctvo. Dôchodky aj zdravotníctvo sú postavené na rovnakom princípe toku zdrojov. Mladí a zdraví pracujú a z plodov ich práce sú platené dôchodky a zdravotné služby starých a chorých. Funguje to viac-menej dobre, pokiaľ je mladých a zdravých veľa a starých a chorých málo. Verím, že dnes už každý zorientovaný človek tuší, kde je problém. Pomer týchto dvoch skupín sa rýchlo a nezvratne mení a bude to tak ešte nejakú tú dekádu. Schopnosť štátneho sociálneho a zdravotného systému zabezpečiť taký štandard služieb, na aký sme dnes zvyknutí, bude výrazne obmedzená. Reformy pomôcť môžu, ale demografickú zmenu nezvrátia. Sociálno-zdravotné kutilstvo budúcnosti nebude spočívať v umnom zachádzaní s pílou a miešačkou ako za socializmu."

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards