Štartovali rovnako, no český gigant kopí zisky a Slovenské elektrárne straty. Minister je znepokojený

Denník Hospodárske noviny uverejnil vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k porovnaniu Slovenských elektrární s českým ČEZ-om. 

Štartovali rovnako, no český gigant kopí zisky a Slovenské elektrárne straty. Minister je znepokojený

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"ČEZ má skoro 30 tisíc zamestnancov, SE len 4 tis. Rovnako aktíva ČEZu sú mnohonásobne vyššie. ČEZ je vertikálne integrovaná firma, má výrobu, distribúciu aj predaj. ČEZ kontroluje viac ako polovicu českej distribúcie elektriny. ČEZ predáva aj plyn. SE nemá distribúciu, v zásade nepredáva domácnostiam. Zásadný rozdiel vznikol v čase liberalizácie trhu s elektrinou, na Slovensku bol tento proces oddelenia vlastníctva dotiahnutý na maximum. ČEZ dostaval JE Temelín v roku 2002, a teda už 20 rokov mu teda nevznikli nové náklady z náročnej výstavby (na rozdiel od JEMO v SE). SE je menšia firma ovládaná súkromným vlastníko, pre ktorú je finančne náročnejšie ustáť predraženie veľkej stavby a nedostane sa k štátnym zárukám. ČEZ je teraz v dobrej pozícii aj preto, že zlyhal pokus o dostavbu JE Temelín. ČEZ má zhruba tretinu akcií na burze, jeho investície aj hospodárenie podlieha intenzívnej verejnej kontrole. Problém ČEZu spočíva práve v tých zvyšných 70% patriacich štátu. Na jednu stranu štát ovplyvňuje budúcnosť ČEZ (politický vplyv nad kalkuláciou efektívnosti a návratnosti), na druhej strane ČEZ je silná firma, ktorá ovplyvňuje politikov. Aj aktuálne ohlásené rekordné dividendy budú vyplácané práve preto, že česká vláda potrebuje hasiť obrovskú dieru vo výdakoch štátu. Silná pozícia ČEZu ale nemusí byť trvalá. Veľká časť príjmov pochádza z uhoľných elektrární, ktoré by mali byť do 2035 uzavreté. Dnes je ČR silný exportér, čo v čase nedostatku elektriny generovalo vysoké zisky. ČR bude potrebovať nové jadrové bloky, čo môže spoločnosť výrazne zaťažiť. ČEZ stojí na križovatke, hrozí, že vláda firmu rozdelí na štátnu výrobnú zložku a predajnú zložku obchodovanú na burze."

Celý článok zo dňa 27.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards