O KOĽKO PORASTÚ penzie od júla a čo si o tom myslia dôchodcovia? Tieto odpovede by ste nečakali

Denník Plus jeden deň uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k mechanizmu valorizácie starobných dôchodkov. 

O KOĽKO PORASTÚ penzie od júla a čo si o tom myslia dôchodcovia? Tieto odpovede by ste nečakali

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"V prípade starobných dôchodkov platí pravidlo, že dôchodky sa valorizujú o rast spotrebiteľských cien dôchodcov (dôchodcovská inflácia). Takáto valorizácia by dôchodcom mala garantovať zachovanie kúpnej sily. O výhodách a nevýhodách tejto metódy by sa dalo diskutovať, ale v horizonte jedného dvoch rokov určite platí, že dôchodcovia by si mali byť schopní kúpiť tie isté statky, ako doteraz. Vzhľadom na slabé výsledky ekonomiky to považujeme za štedrú valorizáciu, nad možnosti slovenských verejných financií. Nedávno bolo prijaté pravidlo, že namiesto každoročnej, pravidelnej valorizácie na začiatku roka, sa môže valorizácia presunúť už na 1.7. Dôchodcovia si tým polepšili, získajú o 700 mil. eur viac na úkor rozpočtu a pracujúcich. Valorizácia nie je totiž ani tak otázkou "dostatočnosti" ako primeranosti. Minulý rok všetkým pracujúcim klesla reálna mzda priemerne o 5%. Inak povedané, pracujúci prišli o kúpnu silu, môžu si kúpiť menej. Tento rok by mala ostať kúpna sila zachovaná, to znamená, že ostane naďalej v mínuse oproti roku 2021. Keby chcel štát zabezpečiť rovnakú kúpnu silu pracujúcich, musel by im znížiť daň z príjmu, alebo odvody. A práve zo zaplatených odvodov pracujúcich sa financujú starobné dôchodky. To pochopiteľne otvára medzigeneračnú otázku - mali by pracujúci, ktorí majú teraz "menej" prispievať viac, aby dôchodcovia nestratili kúpnu silu? Odpoveď je v tomto prípade závisla od politického presvedčenia. Ľavica by tvrdila, že dôchodcovia už nemôžu pracovať, preto im musí spoločnosť "garantovať" to, čo im sľúbila. Pravicový pohľad by naopak tvrdili, že pokles kúpnej sily pracujúcich by mal byť zdieľaný aj dôchodcami. Predčasná valorizácia tak bol zjavne ľavicový manéver zvyšujúci zadĺženie štátu. Zvlášť v situácii, keď štát si musí požičať každé šieste euro (pomer deficitu a daňovo odvodových príjmov)."

Celý článok zo dňa 28.6.2023 si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards