Nejde len o zuby

Zrušenie zubných benefitov vyvolalo pre mňa až prekvapujúco negatívny ohlas verejnosti. Všetci sa ho tak zľakli, že zrazu nie je žiaden „majiteľ“ tohto nápadu.

Nejde len o zuby

Ministerstvo zdravotníctvo sa tvári, že ono s tým vlastne nič nemá, veď benefity sú záležitosťou poisťovní. Len škoda toho internetu, pretože tam si každý môže nájsť napríklad „Návrh na ozdravenie verejných financií“ z dielne IFP z októbra 2023, kde sa zníženie výdavkov na benefity explicitne spomína. Stačí napísať programovú vyhlášku tak, aby na benefity neostalo miesto.

Ale priznajme si aj to, že zdravotné poisťovne sa bránili skôr naoko, ak vôbec. Celý sektor je v situácii, že tón udáva nákladová strana a nie strana akvizície nových klientov. Džentlmenská dohoda ministerstva a poisťovní tak prichádza obom stranám vhod. No ak bude komunikácia ministerstva pokračovať štýlom „čo my s tým máme?“, nie je úplne vylúčené, že poisťovne veľmi rýchlo znižovanie výdavkov na benefity zase otočia.

Toto je politika, mňa viac trápi princíp. Tabuľkové uvažovanie technokratov hovorí, že tých 30+ miliónov eur si vedia predstaviť lepšie niekde inde, ako v zuboch. Preto rozhodli tak, ako rozhodli. Nad tým by sa dalo polemizovať, dnešné rozpočtovanie ani tak nehľadá toľko proklamovanú hodnotu za peniaze, ako skôr hasí aktuálne finančné diery. Vôbec nevieme, či presunuté peniaze z benefitov prinesú „viac zdravia“ pacientom, alebo skôr na krátky čas poslúžia na upokojenie niektorej z nespokojných skupín poskytovateľov.

Nejde však len o zuby. Benefity sú pootvorené dvierka, ktorými sa do systému poistenia vnáša viac súťaže. Pomáhajú vytvárať zo zdravotného poistenia produkt, ktorý má pre klienta viac rozmerov, než len „som súčasťou/nie som súčasťou“. Aspoň trošku emancipujú poistencov a zároveň slúžia ako komunikačno-motivačný nástroj. Ročné náklady na benefity boli okolo 60 miliónov eur, čo je necelé 1 percento prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Ani takýto smiešny podiel nechce štát zveriť do vzťahu poisťovňa – poistenec.

Ale dobre, skúsme byť pozitívni. Možno práve tento krok bude impulzom, aby zdravotné poisťovne prichádzali so sofistikovanejšími benefitmi, než je viac-menej iba peňažný transfer. Už teraz sa rozbiehajú zaujímavé pokusy v oblasti telemedicíny, manažmentu chorôb, či doplnkovej prevencie. Ak sa štát nepokúsi dostať pod svoju kontrolu každý cent v systéme, bude tu priestor na realizáciu.

Zdravotnícke noviny, 14.5.2024

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards