Uberpodnikanie

Mobilné aplikácie pomaly ale isto menia štruktúru trhu. Vďaka virtuálnym platformám sa dokáže zoskupovať aj roztrúsený finančný, technický aj ľudský kapitál bez toho, aby sa presunuli vlastnícke práva, či prišlo k vytvoreniu pyramídovej štruktúry.

Uberpodnikanie

Jedným z najznámejších príkladov je aplikácia Uber, ktorá umožňuje ľuďom využívať ich automobily, čas a šoférske zručnosti na poskytovanie dopravy. Koncom roka 2014 bolo len v USA viac ako 160 000 Uber-vodičov. Predstavuje rýchle riešenie, ako si môžu pomôcť nezamestnaní, či nízkopríjmoví. Paradoxne, napriek tomu, že UBER drví trh nízkymi cenami, jeho vodiči (minimálne v USA) zarábajú na hodinu viac, ako bežní taxikári. Priaznivcov gender-štúdii zase poteší, že oproti 1% regulárnych taxikárok (podľa iných zdrojov 8%) je Uber-šoférok až 14%.

Každá platforma spájajúca milióny ľudí je prirodzeným podhubím pre inovácie. Forbes priniesol príbeh filipínskeho imigranta Gavin Escolara. Profesionálny šperkár po imigrácii nevedel preraziť na trhu, preto si začal privyrábať ako Uber šofér. Čoskoro prišiel na to, že denný kontakt s ľuďmi je skvelou príležitosťou predstaviť im svoj šperkársky biznis. Začal v aute vystavovať svoje vzorky a dnes zarába štvrť milióna dolárov ročne.

Postupne pribúdajú aplikácie, ktoré umožňujú zdieľať váš byt, náradie, kufre, či opatrovať psa počas dovolenky. Jedinou prekážkou sú daňové a pracovné zákony a takisto odpor doteraz privilegovaných skupín, ktoré sa cítia novými „poriadkami“ ohrozené.

Pokrok sa síce zastaviť nedá, ale niektoré krajiny vie na dlho obísť....
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards