Kto neverí ekonómom

V tomto texte sme písali o tom, že vo výsledku nie je veľký rozdiel medzi salámovým rastom minimálnej mzdy na Slovensku a jej prudkým rastom, o ktorom sa diskutuje v USA.

Kto neverí ekonómom

Pre tých, ktorí tempo rastu MM považujú za akademické hašterenie ekonómov, by mohlo stačiť vypočuť si názor tých, ktorí sú pri zamestnávaní kľúčovými hráčmi- zamestnávateľov. Trochu empírie priniesol do akademickej debaty o zvyšovaní minimálnej mzdy minulý týždeň denník Wall Street Journal. V rozhovore so Sally Smith, ktorá pôsobí ako CEO v sieti občerstvenia Buffalo Wild Wings, rieši aj zvyšovanie americkej minimálnej mzdy. Jej miera sa odvíja aj od štátu a mesta. Pre ilustráciu,  v LA bude postupne rásť až kým v roku 2020 dosiahne 15 dolárov na hodinu. To môže ovplyvniť prijímanie nových pracovných síl pre expandujúce spoločnosti, akou je aj Buffalo Wild Wings.

Tu je časť rozhovoru z WSJ:

WSJ: Ako zvyšovanie minimálnej mzdy vplýva na vaše podnikateľské rozhodnutia?

MS. SMITH: Pozeráme sa na to, kde si môžeme dovoliť otvoriť reštauráciu. Jednu máme napríklad v meste Seattle a pravdepodobne tam už nebudeme expandovať. Takisto ani v San Franciscu a Los Angeles. Jedným z nezamýšľaných dôsledkov dvíhania MM je nezamestnanosť mladých. Takmer 40% členov našich tímov tvoria mladí pod 21 rokov. Keď začnete platiť 15 dolárov na hodinu, dáte šancu zamestnať sa 17ročnému mladíkovi ktorý nikdy predtým nemal prácu, keď môžete nájsť niekoho skúsenejšieho?

WSJ: Začínate kvôli redukovaniu ceny práce s automatizáciou práce?

MS. SMITH: Teraz testujeme zariadenie pre prijímanie objednávok v 30 reštauráciách, do mesiaca toto zariadenie bude v ďalších 30 reštauráciách a koncom roka ešte v ďalších 30. Obsluhe sa to páči, pretože môže prijať viacero stolov a zarobiť viac sprepitného. Nakoniec budeme mať ešte aj tablety, pomocou ktorých si zákazníci objednajú priamo od stola a tiež tam aj zaplatia.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards