Politický kalkul ako ekonomická kalkulácia

Nie je v silách politika akéhokoľvek druhu, aby rozhodol, ako dlhodobo efektívne alokovať zdroje vzhľadom k ich pôvodným majiteľom- daňovým poplatníkom. Hoci pri každej dotácii politici hovoria o verejnom záujme, ich rozhodnutia, ako aj iných úradníkov, sú nutne individuálne a subjektívne.

Politický kalkul ako ekonomická kalkulácia

Politici, rovnako ako podnikatelia na trhu, tiež nikdy nepoznajú všetky premenné, ktoré by ich priviedli k 100% úspešnej investícii. Rozdiel spočíva v tom, že kým podnikateľov zlý odhad je na trhu potrestaný stratou alebo bankrotom, politikov nie. Ten vďaka prísunu zdrojov od daňových poplatníkov môže zas a znova „investovať“ bez existenčnej potreby poučiť sa.

Drahá alternatíva

Najnovším príkladom takejto investície je (dlhodobá) podpora krachujúcich Hornonitrianskych baní, ktoré aj vďaka dotáciám od štátu produkujú pomocou vzácnej liečivej vody zrejme najdrahšie paradajky v Európe. Ďalšou aktivitou baní je chov exotického sumčeka afrického. „Verím, že tento projekt bude rovnako úspešný, ako to bolo v prípade skleníkov na pestovanie paradajok.“ Premiérova viera v úspešnú činnosť baní, ktoré by tu bez dotácie už možno neboli, stojí daňovníkov ročne desiatky miliónov eur.

Aj keď bane tvrdia, že inovatívne pestovanie paradajok a chov rýb je alternatívou pre baníkov, ktorí prestávajú robiť pod zemou, v skleníkoch sa podľa Plus sedem dní zamestná len 19 zamestnancov. V čase zberu sa toto číslo zvýši na 45. Pri chove rýb sa zamestná asi sto ľudí. Ako píše týždenník: „Fabrika, ktorú štát dotuje desiatkami miliónov eur ročne, investuje ďalšie milióny do podnikania, v ktorom nájde uplatnenie iba zlomok z počtu aktuálnych zamestnancov baní“.

Vláda išla ešte ďalej a nielenže baniam cez dotáciu prispela na chov sumčeka afrického, ale navyše tento neobvyklý druh tento mesiac zaradila medzi potraviny so zníženou sadzbou DPH. Pri takejto subjektívne vyčlenenej podpore nutne ostanú znevýhodnené a nespokojné skupiny. Médiá informovali o tom, že po zverejnení zoznamu predbežných potravín so zníženou DPH sa chystali na lobbing za nižšiu sadzbu DPH aj pekári a ovocinári. Veď prečo nie? Subjektívne sa aj týmto výrobcom môže zdať, že ich tovar je základná potravina.

Z cudzieho krv netečie

To, že sa vyplytvajú verejné prostriedky od ľudí ale neznamená, že neprinesú vôbec žiadny úžitok. Z pohľadu (zvolenia) politika je dotácia lacný spôsob, ako si zaviaže krachujúce spoločnosti a ich zamestnancov. Takýto krok vyzerá tiež dobre, keď sa nazve ako „podpora zamestnanosti v regióne“.

Kroky súčasnej vlády sú len ukážkou toho, k akým rozhodnutiam si dovolí dospieť politik, ak mu ľudia zveria moc a svoje peniaze. Je jedno, či je to politik ľavice alebo pravice (nie je to tak dávno čo rozdávali investičné stimuly liberáli). Príkladov by sme našli oveľa viac.

Jediný spôsob, ako sa vyhnúť podobným investičným aktivitám, je dať politikom čo najmenej peňazí na prerozdelenie a čo najmenej príležitostí o nich arbitrárne rozhodovať.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards