Podľa analytikov sú problémy Talianska aj problémami Slovenska (TASR)

Vďaka prerozdeleniu dlhov členských krajín medzi všetkých obyvateľov eurozóny cez záchranné mechanizmy a postupnej premene európskej menovej únie na transferovú úniu sú talianske voľby už celoeurópskym, a teda aj slovenským problémom, vysvetľoval Martin Vlachynský z INESS pre TASR dňa 26.2. 2013. 

Podľa analytikov sú problémy Talianska aj problémami Slovenska (TASR)

Analytici to zdôvodňujú tým, že obe krajiny sú členmi eurozóny.

Taliansko je jednou z najväčších ekonomík eurozóny, jeho bankový sektor takisto patrí medzi najväčšie v Európe. Akékoľvek veľké problémy v krajine by tak mohli podľa analytikov ohroziť stabilitu v eurozóne. V krajine totiž nastala po voľbách patová situácia, pokračovanie reforiem je otázne.

"Vďaka prerozdeleniu dlhov členských krajín medzi všetkých obyvateľov eurozóny cez záchranné mechanizmy a postupnej premene európskej menovej únie na transferovú úniu sú talianske voľby už celoeurópskym, a teda aj slovenským problémom," konštatoval pre TASR analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský.

Akékoľvek silnejšie "ekonomické zakašľanie" by podľa neho rýchlo vyčerpalo voľné zdroje, ktoré ešte ostávajú k dispozícii v oboch eurovaloch. "Preto očakávam, že v pozore bude najmä Európska centrálna banka (ECB), ktorá má pripravenú zbraň menom OMT, teda nákupy dlhopisov," vysvetlil Vlachynský. ECB podľa neho pravdepodobne nebude príliš váhať, ak by sa situácia s dramatickým rastom úrokov na talianskych dlhopisoch zopakovala.

Dlh Talianska je na úrovni až 127% HDP

Podľa ekonóma Vladimíra Baláža zo Slovenskej akadémie vied (SAV), ak bude chcieť vláda situáciu upokojiť, bude sa musieť prihlásiť k reformám. Dlh Talianska je totiž na úrovni až 127 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Spolu so Španielskom tak patria dlhopisy Talianska k investormi ostro sledovaným.

Podľa riaditeľa Inštitútu hospodárskej politiky (IHP) Igora Kissa celý problém spočíva v politizácii vzniknutých ekonomických problémov. "Politici uprednostňujú politické rozhodnutia pred tými ekonomickými," zhodnotil Kiss.

Na eurozónu majú pritom súčasné výsledky podľa neho dopad hlavne z hľadiska neistoty na finančných trhoch. "Investori nevedia, ako sa majú zachovať a nemajú momentálne dôveru voči vývoju v Taliansku, a takéto výsledky nedôveru a neistotu iba prehlbujú," opísal Kiss. Zároveň neistota prispieva k oslabeniu eura voči iným menám. "Takáto situácia však nemusí byť nutne zlá. Pre zahraničie mimo krajín využívajúcich euro sa stávajú výrobky z eurozóny lacnejšie, čím môže posilniť dopyt po nich a samotná produkcia," dodal Kiss.

TASR,  26.2.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards