Plníme Kažimírovu pokladnicu: O koľko cigariet a alkoholu nás oberie štát? (Nový Čas)

Ako povedal Richard Ďurana z INESS pre Nový Čas dňa 1.3. 2013, väčšina Slovákov nevie, že polovicu z ceny pohonných hmôt predstavujú dane a mnohí z nich zaplatia za svoj život ďaleko viac daní zo spotreby cigariet a alkoholu ako na dani z príjmov.

Plníme Kažimírovu pokladnicu: O koľko cigariet a alkoholu nás oberie štát? (Nový Čas)

Štátu platíme viac, ako si myslíme! Denne plníme Kažimírovu pokladnicu ako deravé vrece.

Keď si pravidelne kupujeme cigarety, jazdíme autom alebo si občas doprajeme fľašku alkoholu, štátnu pokladnicu veru poriadne obohacujeme. Nový Čas v spolupráci s odborníkmi pripravil prepočet, o koľko nás oberie štát z plnej nádrže benzínu, škatuľky cigariet či fľaše alkoholu.

Veľa bežných spotrebiteľov netuší, koľko platí štátu. Vzdelávať Slovákov v oblasti verejných financií sa rozhodol Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS. Prostredníctvom kampane Bohatšie Slovensko s tajomnými reklamnými spotmi so sloganmi, čo všetko by sme mali robiť, aby naša krajina bola bohatšia, chceli ľudí prinútiť, aby sa zamysleli, že u nás nič nie je zadarmo a za všetko sa štátu platí.

„Väčšina Slovákov nevie, že polovicu z ceny pohonných hmôt predstavujú dane a mnohí z nich zaplatia za svoj život ďaleko viac daní zo spotreby cigariet a alkoholu ako na dani z príjmov,“ prezradil riaditeľ INESS Richard Ďurana.

Analýza vybraných produktov s najväčším daňovým zaťažením ukázala, že z jednej škatuľky cigariet štát „vyfajčí“ až 15 cigariet, z plnej nádrže benzínu ide štátu až polovica a zo sedemdecovky tvrdého alkoholu má štát až šesť poldecákov.

Viktória Mrvajová

Nový čas, 1.3.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards