Súkromný železničný prepravca zabodoval

Koncom roka 2010 bola podpísaná dohoda medzi Ministerstva dopravy so súkromným osobným železničným prepravcom RegioJet na prevádzkovanie trasy Bratislava – Komárno. Bol to revolučný krok, ktorého sa niektorí báli, keďže na danej trase to znamená monopol na 9 rokov, iní ho chválili.

Súkromný železničný prepravca zabodoval

Po roku prevádzky sa ukázalo, že táto dohoda priniesla zákazníkovi vytúžené ovocie. Prepravca zvýšil frekvenciu spoja, ponúkol moderné a čisté vlaky, drobné, ale príjemné služby pre cestujúcich, známe už z jeho autobusových liniek, pomohol obciam rozšíriť parkovacie plochy na staniciach. Výsledkom bolo viac ako zdvojnásobenie počtu cestujúcich na tejto trase, z pôvodných 700 000 ročne na zhruba 1,5 milióna. Objem prepravy dokonca predčí objem na trase Praha-Ostrava, ktorú tiež prevádzkuje RegioJet. Cestujúci sa tak môžu oprávnene pýtať: Na koľkých tratiach by súkromný prepravca dokázal tak výrazne zmeniť počet  cestujúcich zvýšením kvality a pohodlia cestovania? Resp, o čo prichádzame tým, že monopol na trati má ŽSSK?

V prospech súkromného prepravcu hovorí aj cena za vlakokilometer, ktorou štát prepravu dotuje. Tá bola oproti vtedy obvyklej cene nižšia o 16%. No tento fakt zároveň otvára niekoľko otázok.

Aj túto populárnu trať štát dotuje sumou viac ako 7 miliónov eur priamo a ďalšími miliónmi nepriamo na udržiavanie a prevádzku trate. Zvýšené výkony na tejto trati pri zachovaní objemu prostriedkov na dotáciu železnice museli byť čiastočne škrtnuté niekde inde. Vo svete dotácii je to správny postup – ak už majú dotácie v danom objeme existovať, mali by byť aplikované tam, kde prinášajú najväčší merateľný úžitok.

V súčasnom nastavení vlakovej dopravy nie je pochýb, že príchod nového prepravcu priniesol zlepšenie služieb. No daňovník by sa mal neustále spytovať , aký rozsah vlakovej obsluhy chce dotovať a či neexistuje výhodnejšia alternatíva.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards