INESS: Peniaze na postihnutých tečú zle (Hospodárske noviny)

Ako povedal Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 1.3. 2013, fondy predstavujú obrovský objem peňazí, ktoré je potrebné vyčerpať za krátky čas, preto sa zodpovední snažia primárne dosiahnuť čo najvyššie percento čerpania, čo v tomto prípade postihnutým ľuďom skôr škodí. 

INESS: Peniaze na postihnutých tečú zle (Hospodárske noviny)

Soňa Holúbková dvanásť rokov pomáha telesne a mentálne postihnutým ľuďom – snaží sa ich vrátiť z ústavov do spoločnosti. „Ústav je miesto, kde sú ľudia odložení ako tovar a pomaly umierajú,“ hovorí s pohľadom na jedného zo zverencov Jána Kerecmana. Mentálne hendikepovaný Ján sa vďaka jej podpore presťahoval z ústavu do nájomného bytu, kde dokáže fungovať samostatne.

„Konečne môžem chodiť ako slobodný človek na hokej,“ hovorí. Odborníci upozorňujú, že v domovoch sociálnych služieb nemá čo hľadať zhruba tretina klientov, ktorí sa dokážu o seba postarať s podporou. Napriek tomu na ich budovanie ide väčšina peňazí, ktoré Slovensko čerpá z eurofondov na sociálne služby.

Opačný smer

„Deväťdesiat percent vyčerpaných zdrojov slúžilo na obnovu, prípadne rozširovanie budov,“ hovorí analytik Iness Radovan Ďurana. Think-tank v štúdii čerpania eurofondov vyčíslil, že za tieto peniaze mohol štát kúpiť každému novému klientovi vlastný jednoizbový byt v okresnom meste. Pre úradníkov je však podľa neho jednoduchšie nasmerovať peniaze do stavieb.

„Fondy predstavujú obrovský objem peňazí, ktoré je potrebné vyčerpať za krátky čas, preto sa zodpovední snažia primárne dosiahnuť čo najvyššie percento čerpania, čo v tomto prípade postihnutým ľuďom skôr škodí,“ upozorňuje Ďurana. Budovanie veľkokapacitných zariadení pre seniorov, sociálne odkázané deti, či hendikepované osoby je totiž v protiklade s potrebami väčšiny týchto ľudí. „Svet ide opačným smerom. V Čechách tento rok zavreli 32 zariadení sociálnych služieb, presťahovali klientov do nájomných bytov a podporujú ich terénni pracovníci,“ hovorí riaditeľ mimovládky Socia Vladislav Matej.

Odporúčanie EÚ

Tento trend – deinštitucionalizáciu alebo začleňovanie postihnutých ľudí do komunít – podporuje aj Európska únia.

„Do budúcnosti Európska komisia odporúča, aby sa v tejto oblasti nastavili podmienky čerpania tak, aby mohla sociálna starostlivosť prioritne prebiehať v rámci domácej alebo komunitnej starostlivosti a aby sa inštitucionálna starostlivosť poskytovala len ako záchranná sieť,“ hovorí Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Zodpovedné ministerstvá tvrdia, že už menia kurz. „V ďalšom programovacom období bude ministerstvo podporovať proces deinštitucionalizácie,“ uviedla Veronika Husárová z rezortu práce. Rovnako sa vyjadrilo aj ministerstvo pôdohospodárstva. 

Tomáš Nejedlý

Hospodárske noviny, 1.3.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards