Anketa: Ako vnímate šetrenie zamestnávateľov na zamestnancoch na prelome rokov? (Hospodárske noviny)

Podľa Jána Dingu z INESS sa vyššie daňovo-odvodové zaťaženie platné od nového roku nedotklo nutne len tých, ktorí ho pocítili na výplatnej páske. Ako uviedol pre Hospodárske noviny dňa 4.3. 2013, firmy, ktoré majú v dôsledku vyšších daní a odvodov menej zdrojov na podnikanie, sa musia prispôsobiť novým podmienkam. To môže znamenať rušenie benefitov pre zamestnancov, zvýšenie produktivity, ale aj prepúšťanie. Nová realita trhu práce sa týka každého

Anketa: Ako vnímate šetrenie zamestnávateľov na zamestnancoch na prelome rokov? (Hospodárske noviny)

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky

Súvisí to so slabšou ekonomickou aktivitou v Európe, čomu sa naša malá otvorená a proexportne orientovaná ekonomika nedokáže vyhnúť a na svojej koži to musí automaticky pocítiť. Samozrejme, že aj zmeny v Zákonníku práce majú na trh práce nemalý vplyv. Je však otázne, či zamestnanci dokážu v plnej miere rozlíšiť, či prepúšťanie alebo šetrenie zo strany zamestnávateľa je reakciou napríklad na slabší dopyt zo strany obchodného partnera alebo reakciou na zmenu v Zákonníku práce.

Marek Gábriš, analytik ČSOB

Myslím si, že je to v súlade so všeobecným trendom, teda trendom šetrenia. Firmy sa prispôsobili poklesu dopytu a rastúcim nákladom a daniam a odvodom. Tie, keď sa snažia ušetriť náklady, respektíve udržať pracovné miesta, tak hľadajú priestor na úspory na všetkých miestach.

Martin Baláž, analytik Slovenskej sporiteľne

Úsporné opatrenia, ktoré firmy realizujú, súvisia so spomalením ekonomiky, ktoré sme videli vo štvrtom kvartáli minulého roka. To sa okrem iného prejavilo aj rastúcou nezamestnanosťou, ktorá v januári vystúpila na 14,8 percenta. Rastúca nezamestnanosť koncom minulého roka pritom súvisela aj s novelou Zákonníka práce, vďaka ktorej sa zrejme viacero firiem rozhodlo prikročiť k prepúšťaniu zamestnancov ešte minulý rok a znížiť si tak náklady na odstupné.

Ján Dinga, analytik INESS

Vyššie daňovo-odvodové zaťaženie platné od nového roku sa nedotklo nutne len tých, ktorí ho pocítili na výplatnej páske. Firmy, ktoré majú v dôsledku vyšších daní a odvodov menej zdrojov na podnikanie, sa musia prispôsobiť novým podmienkam. To môže znamenať rušenie benefitov pre zamestnancov, zvýšenie produktivity, ale aj prepúšťanie. Nová realita trhu práce sa týka každého.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 4.3.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards