Ministri sa učia zle. Výprask by za vysvedčenie nedostal azda iba Lajčák (Aktuálne.sk)

Okrem jednoduchého zmrazovania výdavkov, či predávania rezervných aktív,  balíček v podstate len zvyšoval dane a odvody občanom a firmám, kritizoval balíček na ozdravenie verejných financií Radovan Ďurana z INESS dňa 11.3. 2013 pre Aktuálne.sk. 

Ministri sa učia zle. Výprask by za vysvedčenie nedostal azda iba Lajčák (Aktuálne.sk)

Pred rokom Smer suverénne vyhral voľby a stal sa jedinou vládnou stranou. Robert Fico pri výbere členov kabinetu siahol po osvedčených menách, aj nestraníkoch. Ich počínanie počas prvého roka vlády pre čitateľov Aktuálne.sk zhodnotili analytici, aj exministri.

---

MINISTERSTVO FINANCIÍ

Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS)

Podobu balíčka na ozdravenie verejných financií kritizuje aj Ďurana. Pripomína však, že rezort pripravuje konsolidačné balíčky vždy na základe politického zadania.

„Okrem jednoduchého zmrazovania výdavkov, či predávania rezervných aktív,  balíček v podstate len zvyšoval dane a odvody občanom a firmám. Plytvanie na výdavkovej strane tak, bohužiaľ, ostalo nedotknuté,“ hovorí. Negatívne hodnotí aj neustále zmeny v príprave a spracovaní návrhov verejných rozpočtov.

„Množstvo údajov ministerstvo naďalej nezverejňuje online, aj keby mohlo,“ dodáva ekonóm.

Hodnotenie: Neznámkoval.

Jozef Kollár (SaS), podpredseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet

Ročnú prácu na ministerstve financií pod vedením Petra Kažimíra zhodnotil Kollár. Ten kritizuje spôsob, akým rezort financií pristúpil ku konsolidácii verejných financií. „Socialistická vláda Smeru spôsobila malú ekonomickú katastrofu. Konsolidačné opatrenia podväzujú ekonomický rast. Vráti sa to ako bumerang. Minister financií bude musieť tento rok prísť s ďalšími konsolidačnými opatreniami,“ hovorí Kollár.

Za jediné plus považuje to, že vláda sa prihlásila k záväzku znížiť deficit verejných financií pod tri percentá výkonu ekonomiky.

Hodnotenie: Ministerstvu by dal za jeho prácu 4.

---

Aktuálne.sk, 11.3.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards