Vaše peniaze v akcii

Španielska banka Bankia, ktorá vznikla spojením regionálnych sporiteľní, sa zapíše do knihy rekordov.

 Vaše peniaze v akcii

Vlani dosiahla stratu 19,1 miliardy eur, čo je najväčšia strata podniku v histórii Španielska. Sú to dve percentá HDP tejto krajiny alebo 26 percent HDP Slovenska. Táto jediná banka vlani stratila 423 eur na každého Španiela.

Akcie banky Bankia, do ktorých jej pracovníci po vypuknutí problémov s nedostatkom kapitálu nahovorili množstvo obyčajného ľudu, stratili za necelý rok po 99,7 percenta hodnoty. Bankiu vlani v máji prebral štát a na jej záchranu použil 20 miliárd eur daňových poplatníkov.

Bankia síce presunula takmer 10 percent aktív vo forme úverov za 32 miliárd eur na španielsku „zlú banku“ SAREB, ktorá má pomôcť ozdraviť tamojší bankový sektor, no napriek tomu zostal podiel nesplácaných úverov vysoko. Z 13,4 percenta klesol iba mierne na 12,9 percenta. Knihy rekordných strát teda určite netreba zatvárať.

Desivý signál o stave španielskeho bankového sektora vyslala aj zlyhaná aukcia na predaj banky Catalunya Banc. Napriek tomu, že ju štát „ozdravil“ za 9,1 miliardy eur a jej problematické úvery zo sektora nehnuteľností už presunul na SAREB, nedokázal sa jej zbaviť , keďže sa neobjavil žiadny kupec.

Prečo je to dôležité? Minimálne z dvoch dôvodov.

Po prvé, nikdy nie je dosť pripomínania faktu, v akom zvrátenom finančnom systéme fungujeme, keď gigantický účet za zisky manažmentu, vlastníkov a veriteľov bánk z ich pochybných investícií zaplatia daňoví poplatníci.

Po druhé, berte to ako správu o stave vašich investícií. Do španielskeho bankového sektora totiž vlani poslala slovenská vláda našu miliardu eur. Mohlo by vás preto zaujímať, ako sa investícii darí.

SME, 17.3. 2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards