Rezort financií ukázal, ako majú šetriť ministerstvá. Iba minimálne (Aktuálne.sk)

Najprv sa zamyslí, kde získať príjmy. Potom preskúma možnosti účtovného znižovania výdavkov. Nakoniec pristúpi k šetreniu, ktoré v tomto prípade tvorí šesť percent ´úsporného´balíka. Navyše nejde o úspory systematické, ktoré by odstraňovali nefektívne a neprioritné výdavkové programy, ale najmä o prosté viazanie výdavkov, kritizoval spôsob konsolidácie verejných financií Radovan Ďurana z INESS pre Aktuálne.sk dňa 12.3. 2013. 

Rezort financií ukázal, ako majú šetriť ministerstvá. Iba minimálne (Aktuálne.sk)

Rezort financií rieši, ako nahnať do štátnej kasy peniaze, ktoré budú chýbať kvôli slabšiemu ekonomickému rastu. Najviac si pomôže odídencami z druhého piliera, jednotlivé ministerstvá škrtnú na výdavkoch málo.

Premiér Robert Fico zavŕšil kontrolovanie jednotlivých ministerstiev návštevou rezortu financií. Ministra financií Petra Kažimíra pochválil, že sa snaží dodržať deficit pod tri percentá výkonu ekonomiky.

Ako vykryť schodok

Ak by Slovensko neznížilo schodok verejných financií podľa plánu, doplatilo by na to pokutou z Bruselu aj horším financovaním štátneho dlhu na finančných trhoch. Prvé problémy čakali na rezort hneď začiatkom roka, keď sa ukázalo, že slovenská ekonomika bude rásť pomalšie, než rezort financií pôvodne predpokladal.

Minister financií  Kažimír po kontrolnom dni informoval, ako rezort plánuje vykryť výpadok, ktorý v štátnom rozpočte vznikne kvôli slabšiemu hospodárskeho rastu. Rezort nedávno vyčíslil, že štátu bude chýbať 361 miliónov eur.

233 miliónov eur sa získa tým, že sa rozpustí rezerva, ktorá bola vytvorená odchodom ľudí z druhého piliera. Takmer 70 miliónov eur chce rezort získať lepším výberom dividend.

Škrty na ministerstvách

Zvyšných zhruba 60 miliónov eur sa má ušetriť na jednotlivých ministerstvách. No zoškrtá sa len pár miliónov. Ministerstvo vnútra ušetrí vďaka programu ESO dva milióny eur. Rezort financií sa vzdá rekonštrukcie vzdelávacieho zariadenia vo Veľkom Mederi za dva milióny eur. Na ministerstve zahraničných vecí sa zas budú viazať výdavky vo výške jeden miliónov eur.

Šetriť má aj rezort obrany, ten sa podľa Kažimíra vzdá obranných výdavkov vo výške jedného milióna eur. „Takisto sa ráta s úsporou výdavkov na platbe za dostupnosť PPP projektov  skoro vo výške jedného milióna eur,“ doplnil minister. Zhruba jeden a pol milióna sa ušetrí vďaka tomu, že sa zmrazili platy ústavných činiteľov. Parlament koncom vlaňajška rozhodol o zmrazení miezd, no výdavky boli rozpočtované.

26 miliónov eur sa ušetrí na výdavkoch k operačnému programu Doprava. Ďalšie milióny sa takisto nezískajú škrtaním na ministerstvách. „Ide o kompenzáciu hotovostného výpadku zdravotných odvodov. Ide o to, že prognózujeme nižší výber odvodov do zdravotných poisťovní, tým pádom aj nižšie výdavky vo výške 38 miliónov eur,“ dodal Kažimír.

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana kritizuje spôsob, akým vláda konsoliduje verejné financie. "Najprv sa zamyslí, kde získať príjmy. Potom preskúma možnosti účtovného znižovania výdavkov. Nakoniec pristúpi k šetreniu, ktoré v tomto prípade tvorí šesť percent ´úsporného´balíka. Navyše nejde o úspory systematické, ktoré by odstraňovali nefektívne a neprioritné výdavkové programy, ale najmä o prosté viazanie výdavkov," vysvetlil Ďurana.

Stanislava Luppová

Aktualne.sk, 12.3.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards