Malatinský rozhoduje o tridsiatke veľkých investícií (Hospodárske noviny)

Na Slovensku je viac ako 600-tisíc podnikateľov, argumentovať tridsiatimi záujemcami je absurdné. Dobré podnikateľské prostredie má byť dobré pre všetkých, nie pre úradníkmi vyvolenú hŕstku, hodnotil pre Hospodárske noviny dňa 15.3. 2013 Martin Vlachynský z INESS.

Malatinský rozhoduje o tridsiatke veľkých investícií (Hospodárske noviny)

Zahraničných investorov lákajú stimuly. Daňová a odvodová príťažlivosť však klesá.

Na Slovensku môžu pribudnúť tri desiatky nových investícií a s tým stovky až tisíce pracovných miest. Ako na včerajšej diskusii HN Business Online potvrdil riaditeľ Sekcie stratégie na ministerstve hospodárstva Ivan Pešout, práve o pomoci pre tieto firmy sa v súčasnosti rokuje. „Polovica z toho sú expanzie existujúcich investícií, polovica je nových,“ doplnil pre HN.

Presná výška investícií a názvy všetkých firiem, ktoré o pomoc žiadajú, zatiaľ nie sú známe. Jedinou z výnimiek je žilinská Kia, ktorá, ako pred časom informovali HN, žiada od štátu stimul na rozšírenie svojej motorárne v žilinskej fabrike.

Zaostávame v konkurencii

Práve zamýšľané investície tak podľa Pešouta môžu odporovať tvrdeniam, že Slovensko sa stáva menej atraktívnou destináciou pre investorov. Ľudia z praxe s ním však nesúhlasia. Ako upozorňuje riaditeľ slovenskej pobočky spoločnosti Deloitte Vladimír Masár – pre daňové a odvodové zaťaženie už Slovensko nie je pre zahraničných, ani pre domácich investorov, také atraktívne ako kedysi. „Nechcem fetišizovať rôzne rebríčky, ktoré porovnávajú konkurencieschopnosť viacerých krajín. Ale keď v takýchto rebríčkoch Slovensko v posledných rokoch stráca, mali by sme to brať ako istý signál.“

Okrem toho, naše firmy si v medzinárodnej konkurencii nemôžu dovoliť len tak vyššie odvody a dane kompenzovať. Podnikateľská sféra ich tak musí podľa riaditeľa IT spoločnosti Soitron Ondreja Smolára vynahradiť zvýšením produktivity. „A to znamená zníženie tvorby pracovných miest.“

Odchody do Maďarska

Druhým východiskom však môže byť aj odchod malých a stredných podnikateľov do okolitých krajín. „Pre malého a stredného podnikateľa, ktorý pôsobí na juhu Slovenska, nie je absolútne žiadny problém otvoriť svoju firmu o dvadsať kilometrov ďalej na maďarskej strane, kde sú podstatne lepšie daňové podmienky ako na Slovensku,“ upozornil viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Jozef Špirko.

Ako však doplnil Masár, takéto odchody boli bežné aj v minulosti a nevidí dôvod na to, prečo by k nim nemalo dochádzať aj dnes.

Okrem toho podľa odborníkov už pri najvyššej dani z príjmu pre firmy spomedzi okolitých krajín sa Slovensko mnohými lákadlami pre možných investorov chváliť nemôže. Zostávajú nám tak najmä stimuly, ktoré však nie sú najlepším riešením. „Na Slovensku je viac ako 600-tisíc podnikateľov, argumentovať tridsiatimi záujemcami je absurdné. Dobré podnikateľské prostredie má byť dobré pre všetkých, nie pre úradníkmi vyvolenú hŕstku,“ vysvetlil analytik INESS Martin Vlachynský.

Ministerstvo hospodárstva však tvrdí, že čoskoro príde zmena. Našim malým a stredným podnikateľom chce v tomto roku pomôcť cez rôzne projekty financované najmä zo štrukturálnych fondov. „Podarilo sa nám zrevitalizovať fondy rizikového kapitálu, zabezpečili sme dostatočný spätný tok do programu, ktorý bude poskytovať mikropôžičky pre najmenších podnikateľov,“ dodáva Pešout.

Erik Kapsdorfer

Hospodárske noviny, 15.3.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards