Na Cypre stále hrozia zdaňovaním účtov. Finanční žraloci aj Kollár sú za vodou (Plus jeden deň)

Podľa Martina Vlachynského z INESS sú v cyperských bankách vklady v hodnote 68 miliárd eur.  Ako ďalej uviedol dňa 19.3. 2013 pre Plus jeden deň, ak pomoc eurovalu bude schválená v takejto podobe, bude to prelomenie tabu.

Na Cypre stále hrozia zdaňovaním účtov. Finanční žraloci aj Kollár sú za vodou (Plus jeden deň)

Hlasovanie cyperského parlamentu o prijatí finančnej pomoci bolo opäť odložené. Ak dnes prejde, na peniaze sporiteľov v bankách uvalia jednorazovú daň. Zisťovali sme, či najväčšie finančné skupiny Penta a J&T utrpia zdaňovaním vkladov v cyperských bankách.

Situácia na Cypre sa stále neupokojila a z pondelkového hlasovania parlamentu o pomoci zo strany Európskej únie nič nebolo. Rozhodnutie o prijatí či odmietnutí 10-miliardovej finančnej injekcie bolo odložené na utorkové poobedie.

Prezident Nicos Anastasiades naznačil, že chce dosiahnuť zmenu podmienok. Cyprus je pre firmy lákavou destináciou.

Zakladanie nových spoločností je veľmi jednoduché, pričom daň z príjmu je nízka – len 10 percent. Zvýšenie tejto dane má byť jednou z podmienok záchrany krajiny.

Rovnako tak jednorazová daň z peňazí uložených v bankách – 6,75 percenta pre účty do 100-tisíc eur, 9,9 percenta pre ostatné.

Trápi ich Cyprus?

„Cyperské opatrenia majú na našu skupinu zanedbateľný vplyv, pretože naše dcérske spoločnosti zdaňujú svoje výnosy v krajinách, v ktorých pôsobia. Je to hlavne Slovensko, Česko, Poľsko či Nemecko,“ povedal nám Martin Danko, hovorca spoločnosti Penta Investments.

So zdaňovaním cyperských účtov už nemá problém ani podnikateľ a multiotecko Boris Kollár. „Už sa ma to nedotkne, respektíve len minimálne,“ tvrdil.

Sumu 10 miliárd eur poskytne Únia z finančných prostriedkov eurovalu. Slovensko tak táto pomoc môže stáť až 100 miliónov eur.

Daňový raj končí

„Podľa informácií spoločnosti Bisnode Slovensko sa počet slovenských spoločností so sídlom v daňovom raji zvýšil na 3 600, pričom najobľúbenejšou destináciou je práve Cyprus,“ povedal nám analytik Maroš Ovčarik.

Podľa ďalších údajov sa vlani z ostrova ovládalo 767 firiem. Podľa analytika Martina Vlachynského sú v cyperských bankách vklady v hodnote 68 miliárd eur. „Ak pomoc eurovalu bude schválená v takejto podobe, bude to prelomenie tabu,“ tvrdí Vlachynský.

Premiér Robert Fico už avizoval: „Budeme požadovať informácie o tom, kto z významných politikov a podnikateľov má finančné firmy na Cypre.“

Podľa spravodajstva TV Markíza by malo ísť napríklad o spoločnosti Lemikon, Ibertax či TPE.

„V minulosti trvala odpoveď cyperskej strany na dopyt slovenskej finančnej správy približne 700 dní, začiatkom tohto roka odpoveď prišla po jeden a pol mesiaci,“ povedal hovorca ministerstva financií Radko Kuruc.

Plus jeden deň, 19.3.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards