Cyprus nedostane 10 mld. eur, stojí pred bankrotom! (Aktuality.sk)

Bez rekapitalizácie z ECB by to pre Cyprus pravdepodobne znamenalo odchod z eurozóny, alebo aspoň zavedenie duálneho obehu. No aj aktuálne navrhované riešenie (zdaňovanie vkladov) bude mať dopad na eurozónu. Ak skutočne dôjde ku zdaneniu prostriedkov sporiteľov,  môže to vyvolať reakciu v Španielsku a ďalších štátoch, kde je bankový systém na tom zle. Pritom samotná výška dane nie je až tak závratná, ak to porovnáme s tým, koľko musia slovenskí živnostníci či dohodári od nového roka prispievať aj na slovenské záväzky v eurovale, vysvetľoval pre Aktuality.sk dňa 19.3. 2013 Martin Vlachynský z INESS. 

Cyprus nedostane 10 mld. eur, stojí pred bankrotom! (Aktuality.sk)

Hlasovanie v cyperskom parlamente o zdanení vkladov ako podmienke získania záchranného balíku pre krajinu je skončené! Cyprus neakceptoval podmienky veriteľov a prichádza o 10 miliárd eur, ktoré ho mali zachrániť pred bankrotom! Aktuality.sk pozorne mapujú situáciu v Nikózii.

Aká je budúcnosť Cypru? Dostane pomoc od eurozóny, MMF, pomôže im Rusko, zložia sa všetci traja? Alebo padne bankový systém?  To je otázka posledných dní a hodín. Bude Cyprus prvou krajnou, ktorá opustí eurozónu? Zdá sa, že každý z týchto scenárov môže byť reálny. Čo predchádzalo cyperskej kríze?

„Cyperský bankový systém fungoval len vďaka tomu, že Európska centrálna banka (ECB) umožňovala Cyperskej centrálnej banke tlačiť eurá na podporu domáceho bankového systému cez program ELA (Emergency Liquidity Assistance) a ECB sa rozhodla tento program pre Cyprus uzavrieť. Bez kapitálovej injekcie by sa cyperský bankový systém zrútil,“ vysvetlil pre Aktuality.sk z čoho pramenia problémy cyperského bankového sektoru Martin Vlachynský, analytik INESSu, ktorý očakáva, že eurozóna situáciu na Cypre pocíti celkom intenzívne: „Bez rekapitalizácie z ECB by to pre Cyprus pravdepodobne znamenalo odchod z eurozóny, alebo aspoň zavedenie duálneho obehu. No aj aktuálne navrhované riešenie (zdaňovanie vkladov) bude mať dopad na eurozónu. Ak skutočne dôjde ku zdaneniu prostriedkov sporiteľov,  môže to vyvolať reakciu v Španielsku a ďalších štátoch, kde je bankový systém na tom zle. Pritom samotná výška dane nie je až tak závratná, ak to porovnáme s tým, koľko musia slovenskí živnostníci či dohodári od nového roka prispievať aj na slovenské záväzky v eurovale.“

Podľa Martina Vlachynského by bol ekonomický dopad na eurozónu v prípade, že Cyprus z eurozóny odíde, minimálny, pretože ekonomika tejto krajiny je tak veľká, ako ekonomika väčšieho nemeckého mesta. Otázka však ostane, či v takomto prípade ostane Cyprus jedinou obeťou, alebo sa zmení prístup ku Grécku a Španielsku. 

Zdanenie vkladov

Plán eurozóny podmieniť záchranný balík pre Cyprus v hodnote 10 miliárd eur zavedením jednorazového odvodu z bankových vkladov vyvolal na Cypre rozhorčenie a nesúhlas dali najavo aj viacerí ekonómovia a politici z iných európskych krajín.

Dohoda z minulého týždňa počíta s tým, že z vkladov v cyperských bankách v hodnote do 100.000 eur zaplatia ich majitelia jednorazovo 6,75 % a z vkladov nad touto hodnotou 9,9 %.

Cyperská vláda sa teraz snaží návrh zmierniť a Euroskupine plánuje predložiť ponuku, v rámci ktorej by drobní sporitelia niesli menšiu záťaž. Nový návrh počíta s tým, že odvod z vkladov do výšky 100.000 eur by predstavoval 3 %, z vkladov od 100.000 eur do 500.000 eur 10 % a z vkladov nad 500.000 eur by bol 15 %. Aj podľa nového návrhu by tak odvod z bankových vkladov mal na záchranu bánk prispieť celkovou sumou 5,8 miliardy eur.

Aktuality.sk, 19.3.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards