Anketa: Ako vnímate váhanie štátu pri odkúpení matky SPP? (Hospodárske noviny)

Samozrejme, politické pozadie za takýmito krokmi nevidím. Biznis s domácnosťami nie je úžasný a je teda možné, že si to uvedomili. Každý milión do rozpočtu je dobrý, takže sa ani veľmi nedivím tomu, že sa to snažia uhrať do stratena, povedal na margo odkúpenia matky SPP štátom Martin Vlachynský z INESS dňa 21.3. 2013 pre Hospodárske noviny. 

Anketa: Ako vnímate váhanie štátu pri odkúpení matky SPP? (Hospodárske noviny)

Peter Marčan, Inštitút pre energetickú bezpečnosť

Myslím si, že ak skutočne vykazuje SPP straty, tak ako deklarovali bývalí zahraniční akcionári, ktorí išli aj do arbitráží, tak je to lepší krok. Pretože štát by platil za aktíva, ktoré v súčasnosti nemajú žiaden strategický charakter, a navyše sú zaťažené asi aj stratami z minulých období. Nie je žiaden reálny dôvod, prečo by mal štát vlastniť 100-percentne obchodníka s energetickou komoditou.

Ivan Lužica, partner spoločnosti Deloitte

Každý investor si musí zvážiť, aký je stav spoločnosti, aké výhody to má a či ju zvládne manažovať tak, aby efekt bol taký, aký si želá. Ak dochádza k zmene prístupu, môže to byť ovplyvnené tým, že zistili skutočný stav podniku, a teda, že majú väčšie penzum informácií, ako mali v minulosti.

Martin Vlachynský, INESS

Samozrejme, politické pozadie za takýmito krokmi nevidím. Biznis s domácnosťami nie je úžasný a je teda možné, že si to uvedomili. Každý milión do rozpočtu je dobrý, takže sa ani veľmi nedivím tomu, že sa to snažia uhrať do stratena.

Michal Šnobr, energetický analytik J&T Banky

Štát nie je schopný vykonávať akcionárske práva v takej podobe ako súkromný vlastník. Pozerá sa teda na iné priority, a to plnenie rozpočtu, daní či dividend. Snaží sa tak vyhnúť nevyhnutným výdavkom.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 21.3.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards