Zasiahne proti taxikárom Protimonopolný úrad?

Doprava v Bratislave v pondelok zažila trojitý úder. Ku nekonečnému sneženiu a výtlkom, ktoré asi majú pripomenúť ukrajinským turistom ich domovinu, sa pridáva protest taxikárov.

Zasiahne proti taxikárom Protimonopolný úrad?

Tí sa sťažujú, že trh stláča cenu jazdného príliš nízko a žiadajú štát, aby im odobril kartel. Na ich obhajobu treba povedať, že štát im už hodil zopár polien pod nohy, tým najväčším je povinná obnova vozového parku. Taxikári, ktorí si obnovujú licencie (do konca tohto roku všetci živnostníci) budú môcť prihlásiť auto len mladšie ako päť rokov a s menej ako 100 000km (150 000km pre naftové motory), údajne kvôli bezpečnosti, čo je absurdný argument vzhľadom k tomu, že priemerný Slovák jazdí v súkromí s autom starým takmer 12 rokov

To však nemení nič na tom, že taxikári mali bojovať proti tomuto opatreniu a nie žiadať kartel. Je totiž otázne, prečo by mali mať práve taxikári garantované príjmy. Prečo nie predavači zeleniny, elektrikári, vývojári mobilných aplikácii? Každý človek starajúci sa o svoju obživu musí zápasiť so štátnymi reguláciami, ale najmä s konkurenciou o svoje prežitie. Trhová cena je najlepší regulátor – pokiaľ je niečo drahé, láka to nových producentov. Pokiaľ cena príliš poklesne, niektorí producenti naopak končia.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa voči tejto iniciatíve postaví štát, respektíve samospráva. Cez Protimonopolný úrad (hoci dnes je v tejto oblasti už skôr aktívnejšia Komisia) zasahuje voči dobrovoľným dohodám medzi podnikateľmi, často s katastrofálnymi dôsledkami. Na druhej strane určitým záujmovým skupinám (notári, lekárnici, lekári...) zákonne garantuje kartely, či už stanovením cien, provízii, alebo regulovaním vstupu do odvetvia. Nehovoriac už o odboroch, ktoré sú tiež len kartelom zamestnancov.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards