Protest proti zjednodušeniu vyvlastňovania

Občianski aktivisti protestujú proti novele zákona o vyvlastňovaní, ktorú navrhli poslanci SMER-SD a ktorá zjednoduší podmienky pre vyvlastňovanie. K protestu je možné pripojiť sa na stránke Changenet-u. Medzi signatármi výzvy sú aj členovia INESS.

Protest proti zjednodušeniu vyvlastňovania

Vyjadrujeme ostrý nesúhlas so schválením novely zákona o vyvlastňovaní, ktorú navrhli poslanci SMER-SD a ktorá zjednoduší podmienky pre vyvlastňovanie.

Vlastnícke právo je jedným zo základných práv a pilierov modernej západnej civilizácie. Ústava pripúšťa vyvlastnenie iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme. Vyvlastňovanie v prospech investícií súkromných podnikateľských subjektov je nielenže zásahom do vlastníckych práv, ale tiež nie je vo verejnom záujme.

NR SR dňa 25. mája 2013 hlasmi poslancov za SMER-SD schválila novelu zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií, ktorou sa zároveň novelizoval stavebný zákon. Touto novelou sa zjednoduší vyvlastňovanie a umožní sa ešte väčšie nerešpektovanie vlastníckych práv v Slovenskej republike.

Vyzývame preto:

1. prezidenta SR, aby túto novelu vetoval a navrhol parlamentu, aby ju pri opätovnom prerokovaní neschválil,
2. poslancov opozície, aby požiadali ústavný súd o preskúmanie súladu nielen uvedenej novely, ale celého zákona s Ústavou SR,
3. Národnú radu SR, aby zrušila zákon o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií.

Ondrej Dostál, Občianska konzervatívna strana
Richard Drutarovský, Iniciatíva za spravodlivé vyvlastňovanie
Peter Gonda, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Richard Ďurana, INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz
Juraj Petrovič, Občianska konzervatívna strana
Ivan Kuhn, Občianska konzervatívna strana
Dušan Sloboda, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Radovan Kazda, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Juraj Karpiš, INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz
Radovan Ďurana, INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz

Schválená novela tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards