Odkiaľ a kam. 20 rokov samostatnosti

V týchto dňoch sa na pulty kníhkupectiev dostáva síce hrubá, ale rozhodne nie nudná kniha s názvom Odkiaľ a kam. 20 rokov samostatnosti.

Odkiaľ a kam. 20 rokov samostatnosti

Knihu vydal Inštitút pre verejné otázky a Kalligram. Možno si pamätáte Súhrnné správy o stave spoločnosti, ktoré vydávalo IVO každý rok. Hrubé knihy plné pomerne dlhých analytických textov (áno, prispieval do nich aj INESS), ktoré mohli každý rok zaujať skôr expertov a policy makerov než verejnosť. Táto kniha sa nesie v úplne inom duchu. Jednotlivé kapitoly sú svižné a rekapitulácia slovenského príbehu je pestrá nielen vďaka zoznamu pokrytých tém, ale aj zloženiu autorov. Je ich 61 a pochádzajú z oboch brehov rieky Moravy. Sú medzi nimi historici, politológovia i právnici, sociológovia, ekonómovia i psychológovia, antropológovia, pedagógovia i teológovia, spisovatelia a publicisti, občianski aktivisti a populárni blogeri.

Autori ponúkajú svoj pohľad na to, akým smerom sa za 20 rokov samostatnosti uberala demokracia a občianska spoločnosť na Slovensku. Na to, či sa vyvíja politika smerom k slušnosti alebo opačným smerom. O tom, čo sa deje s právnym poriadkom, ako sa správame k menšinám, kam sa uberá kultúra, vzdelávanie, či hospodárstvo. Veľmi čítavé sú eseje, ktoré edičný kolektív uviedol v závere knihy v sekcii Post scriptum. Nájdete medzi nimi napríklad zamyslenia z pera populárnych blogerov Sama Marca, Juraja Malíčka či Adama Znášika.

Knihu si môžete zakúpiť priamo v IVO alebo ju žiadajte v kníhkupectvách.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards