Rekordná zadĺženosť Slovenska! Analytik viní vládu, že nešetrí (Aktuality.sk)

Škrty vo výdavkoch verejnej správy, povedal na margo šetrenia dňa 2.7.2013 Ján Dinga z INESS. Ako ďalej dodal, pri súčasnej miere neefektivity a plytvania vo verejnej sfére sa šetriť určite dá aj pri zachovaní služieb, ktoré štát poskytuje.

Rekordná zadĺženosť Slovenska! Analytik viní vládu, že nešetrí (Aktuality.sk)

Slovensko má najvyššiu zadĺženosť aj e veľký predpoklad, že tá ešte porastie. Analytik INESSu Ján Dinga vidí problém vo vláde, ktorá podľa neho neškrtať výdavky, ktoré sú často neefektívne.

Dlh Slovenska prekročil 52% hrubého domáceho produktu (HDP), čím sa dostal na historické maximum. Podľa skupiny opozičných poslancov je predpoklad, že v tomto roku by mohol narásť na 54,8 percenta.

Situácia je horšia aj v ekonomických vyhliadkach krajiny.  „Očakáva sa pokles rastu HDP na 0,5 percenta v tomto roku, zníženie rastu domáceho dopytu, čo bude mať nepriaznivý vplyv na pravdepodobný ďalší pokles výberu daní,“ uvádzajú poslanci Ivan Štefanec, Ivan Švejna a Ján Hudacký vo svojom návrhu, ktorý poslali predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi.

V budúcom roku sa zdá sa zlepšenia nedočkáme. Podľa odhadov klesne rast HDP z 2,5 na novoodhadované 2,2 percentá. Vláda a celá spoločnosť musí pritom zápasiť aj s neustálym rastom nezamestnanosti.

Podľa analytika INESSu Jána Dingu je na rastúcim dlhom najmä neochota vlády škrtať výdavky: „Vývoj na strane príjmov je neistý kvôli pretrvávajúcej kríze naprieč Európou, vláda by preto mala dostať pod kontrolu výdavkovú stranu rozpočtu. Aj napriek rečiam o šetrení stúpli rozpočtované výdavky verejnej správy (očistené o vplyv čerpania EU fondov) medziročne o štvrť miliardy eur.“
Boj s rastúcou zadĺženosťou vidí práve v škrtaní: „Škrty vo výdavkoch verejnej správy. Pri súčasnej miere neefektivity a plytvania vo verejnej sfére sa šetriť určite dá aj pri zachovaní služieb, ktoré štát poskytuje. Zníženie výdavkov o 1 miliárd eur by ukrojilo len 3,6 % výdavkov verejnej správy.“

Zdôrazňuje pritom, že od začiatku krízy sa zadĺženosť Slovenska zdvojnásobila, čo zvyšuje náklady na obsluhu slovenského dlhu, ktoré platíme zo štátneho rozpočtu, a tiež vyvoláva otázku o udržateľnosti našich verejných financií.

Parlament sa dlhom nezaoberal

Kvôli rastúcemu dlhu sa mal dnes zísť aj slovenský parlament. Opoziční poslanci čakali od ministra financií Petra Kažimíra zdôvodnenie výšky dlhu vrátane opatrení na jeho zníženie. Tvrdili, že majú pripravené aj riešenia situácie. Nakoniec sa schôdza neuskutočnila. Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo to považuje za "zbabelosť a za ďalší dôkaz, že strana Smer nevie vládnuť bez zadlžovania budúcich generácií".

„Socialisti zrušili všetko, čo tu fungovalo a teraz zisťujú, že im to spôsobuje obrovské problémy,“ skonštatoval Frešo. „Vrcholom drzosti je, keď z toho minister financií obviňuje ľudí, ktorí šetria - správajú sa rozumnejšie ako socialisti, ktorí aj v týchto ťažkých časoch rozhadzujú. Existuje stará ľudová múdrosť: prikrývaj sa iba takou perinou, na akú máš. Je teda najvyšší čas, aby vláda prestala obviňovať ľudí a začala šetriť sama na sebe.“

Aktuality.sk, 2.7.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards