Štát ustúpil bioplynárom, dá im lepšie podmienky pre biznis (Hospodárske noviny)

Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 3.7.2013 MArtin Vlachynský z INESS, dotovanie neefektívnych zdrojov energie dopadá na plecia domácností a firiem.

Štát ustúpil bioplynárom, dá im lepšie podmienky pre biznis (Hospodárske noviny)

Bioplynári si nakoniec od štátu vybojovali ústupok. Firmám, ktoré chcú vyrábať elektrinu z bioplynu, totiž zostanú výhodnejšie výkupné ceny o pol roka dlhšie.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pôvodne plánoval znížiť výkupné ceny o 20 percent už od 1. júla, no napokon svoje rozhodnutie prehodnotil a posunul.

Viac než 30 firiem sa totiž sťažovalo na to, že pri ich rozbehnutých projektoch počítali s pôvodnými cenami. A neplánované zníženie by znamenalo stop pre nové elektrárne a aj pracovné miesta, ktoré mali vďaka nim vzniknúť. Novú prácu v tomto odvetví by si pritom mohli nájsť stovky ľudí. „Úrad vyšiel v ústrety bioplynárom a nové výkupné ceny budú platiť od januára 2014.“

Malá náplasť
Bioplynári však napriek ústupku štátu nie sú úplne spokojní. Šéf Asociácie bioplynových staníc Slovenska Jozef Žolnay tvrdí, že posunutie o pol roka je iba malým svetielkom pre rozostavané stanice. „Niektoré projekty asi budú schopné skolaudovať k tomuto termínu, ale je to len malé percento,“ povedal Žolnay.

Asociácia preto žiada od úradu, aby termín presunul až na začiatok júla 2014. ÚRSO sa k tomu vyjadrovať nechce. Jeho hovorca Miroslav Lupták to zdôvodnil tým, že nová vyhláška je ešte v legislatívnom procese. Faktom je, že predseda úradu ohlásil zmenu ešte pred samotným schválením predpisu. Konečná verzia vyhlášky bude známa o dva týždne.

Bioplynári majú straty
Firmám, ktoré investovali do projektov desiatky miliónov eur, prekáža, že úrad necitlivo zasahuje do ich biznisu. A to ovplyvnilo aj správanie bánk, ktoré reagovali na pôvodný zámer úradu. „Táto informácia paralyzovala bankový sektor a došlo k zastaveniu financovania pripravených projektov, pričom investori stratili drahocenný čas na výstavbu,“ tvrdí Žolnay. Preto ústupok štátu považujú bioplynári za oneskorený.

Na druhej strane firmy, ktoré už úver získali, by mali získať dostatočný čas na dokončenie svojej elektrárne. „Zmena výkupných cien k 1. januáru je bežná, takže investori, ktorí mali reálne rozpracované projekty pri cenách určených na rok 2013, majú asi naplánovanú výstavbu tak, aby stihli termín 31. decembra pri daných cenách,“ poznamenal analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan.

Zaplatia to spotrebitelia 
Na čiastočný ústupok štátu voči firmám však doplatia spotrebitelia elektriny. Spomínané výkupné ceny za elektrinu z bioplynu a ďalších obnoviteľných zdrojov energie sa totiž započítavajú do konečných faktúr. Znamená to, že čím viac zelenej energie, tým drahšia elektrina. Práve obnoviteľné zdroje sú totiž niekoľkonásobne drahšie než napríklad jadrová energia. „Dotovanie neefektívnych zdrojov energie dopadá na plecia domácností a firiem,“ upozornil analytik INESS Martin Vlachynský. 

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 3.7.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards