Smer stále nepovedal, kde ušetrí ešte vyše pol miliardy (Sme)

Vláda si sama obmedzila pole pôsobnosti, povedal na margo konsolidácie verejných financií dňa 8.7.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Smer stále nepovedal, kde ušetrí ešte vyše pol miliardy (Sme)

Vláda zháňa ešte asi 600 miliónov eur. Potrebuje ich o rok na zníženie deficitu hlbšie pod tri percentá. Ekonómovia vláde radili, aby šetrila na sociálnych dávkach. Premiér Robert Fico to v pondelok odmietol.

BRATISLAVA. Smer už nepočíta s tým, že by našiel úsporu v sociálnych dávkach a tak pomohol rozpočtu.

„Ak sa budú diať v najbližšom období opatrenia konsolidačného charakteru, nepôjdu na úkor sociálnej oblasti,“ povedal v pondelok premiér Robert Fico.

Štát vypláca z rozpočtu na podporu rodinnej politiky vyše 700 miliónov eur ročne, čo je asi jedno percento výkonu našej ekonomiky.

Šetriť v dávkach radili vláde ekonómovia a priestor na to videla aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

„Vláda si tak sama obmedzila pole pôsobnosti,“ hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Musí stlačiť deficit

Vláda by mala pritom do konca leta nachystať balíček opatrení zhruba za miliardu eur. Zaviazala sa totiž, že o rok zníži deficit hlbšie pod tri percentá nášho HDP. Peniaze však budú v rozpočte chýbať, lebo ekonomika má rásť pomalšie, ako si vláda myslela v decembri pri schvaľovaní rozpočtu verejnej správy.

Ministerstvo financií už povedalo, že rozpočtu pomôže o rok predaj ropných zásob. Núdzové zásoby ropy už nemá spravovať štát, ale odkúpi ich verejno-súkromná agentúra. Vláda ráta aj s príjmom z predaja 3G licencií mobilným operátorom. Tieto opatrenia by mali o rok pomôcť rozpočtu asi 400 miliónmi eur.

Štát rátal s príjmom z digitálnej dividendy vo výške 130 miliónov eur už v tohtoročnom rozpočte. Aukciu však nestihli pripraviť.
Koľko ešte chýba

Ak chce vláda znížiť deficit o rok na 2,6 percenta HDP, mala by dať dokopy ešte opatrenia zhruba za 600 miliónov eur.

Ministerstvo financií tvrdí, že debatuje s ostatnými rezortmi o tom, kde by mohli ešte ušetriť. „Z týchto rokovaní vzídu predpoklady na možné úspory v jednotlivých kapitolách, ktoré budú premietnuté v návrhu rozpočtu," povedal hovorca ministerstva Radko Kuruc. Ani to stačiť ešte nebude.

Smer dlhšie hovorí aj o tom, že zefektívni činnosť úradov. Ide o projekt, ktorý pripravuje rezort vnútra, s prepúšťaním úradníkov neráta. Zatiaľ sa hovorí najmä o tom, že rozpočtu má o rok pomôcť sumou niekoľko desiatok miliónov eur najmä predaj prebytočných nehnuteľností vo vlastníctve štátu.

S úsporami v zdravotníctve môže vláda počítať ťažko. Problémom je skôr zadlženie štátnych nemocníc.

Smer nechce zvýšiť daň z pridanej hodnoty a od januára sa nebudú viac zdaňovať ani nehnuteľnosti.

Ministerstvo financií podľa Hospodárskych novín zvažuje možnosť, že by štát zaviedol odvod pre firmy, ktoré vyrábajú elektrinu z obnoviteľných zdrojov, napríklad zo slnka. V Česku zaviedli daň vo výške 26 percent, firmy tam hrozia súdmi.

Ďurana tvrdí, že vláda by mala ukázať prepočty, či by to bolo výhodnejšie ako zrušenie dotácií obnoviteľných zdrojov a výplata ušlých ziskov.

„Zdaňovať dotácie je ekonomický nezmysel,“ hovorí Marcel Klimek, poradca strany Nova pre energetiku.

Poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník si myslí, že Smer môže opäť siahnuť na druhý pilier, lebo je v úzkych. Sociálna poisťovňa pošle v tomto roku do druhého piliera z odvodov asi 400 miliónov eur.
Koľko chýba rozpočtu v tomto roku

BRATISLAVA. Ministerstvo financií potrebuje nájsť ešte v tomto roku dodatočných 340 miliónov eur. Peniaze chýbajú, lebo ekonomika má rásť ešte pomalšie, ako boli odhady ministerstva z februára tohto roku.

Ministerstvo počíta s vyššími dividendami od štátnych firiem, napríklad od správcu prenosovej sústavy SEPS. Vláde pomôže znížiť deficit aj to, že eurofondy sa nečerpajú podľa plánu, štát tak šetrí na výdavkoch na spolufinancovanie projektov.

Ekonómovia si myslia, že by sa vláde malo podariť znížiť deficit blízko k trom percentám, problematickejšie vidia budúci rok.

Marianna Onuferová

Sme, 8.7.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards